İrlanda nihayet Lizbon Anlaşması'na 'Evet' dedi

İrlanda nihayet Lizbon Anlaşması'na 'Evet' dedi
İrlanda nihayet Lizbon Anlaşması'na 'Evet' dedi

İrlanda?da AB Anayasası?nın yerini tutacak Lizbon Anlaşması?nı destekleyenler, yüzde 65 oranında ?Evet? sonucunu Guinness birası içerek kutladı. FOTOĞRAF: REUTERS

DUBLİN - Çöpe giden Avrupa Anayasası’nın yerine geçip AB’nin kurumsal yapısını reforme edecek Lizbon Anlaşması’na geçen yıl kürtajın serbest olacağı, vergilerin artacağı ve tarafsızlığın sona ereceği korkusuyla çelme takan katolik İrlanda, önceki günkü ikinci referandumda anlaşmaya geçit verdi. İlk sonuçlara göre yüzde 33’e karşı yüzde 67’lik kesim, anlaşmaya ‘Evet’ dedi. Dublin’den gelen haberle Brüksel ‘oh’ çekse de, anlaşmanın Polonya, Çekya, Finlandiya ve Britanya hendeklerini de aşması gerekecek. 

‘Ekonomik krizde AB’ye sarıldılar’
Önceki gün trajik bir ‘U’ dönüşü yaşayan, İrlandalılar 2008’de yüzde 53’le reddettikleri Lizbon’da hiçbir değişiklik olmamasına rağmen, vergi, kürtaj ve tarafsızlık konularında baskı görmeyecekleri garantisini sandıkta ödüllendirdi. 2008’de ‘Hayır’ kampanyasının başını çeken işadamı Declan Ganley, yenilgiyi “Bu, ezici bir ‘Evet’. Hayalkırıklığına uğradım, ama sanırım bir yerde hata yaptık” diye kabul etti. Yüzü gülen irlanda hükümeti anlaşmaya arka çıkılmasını ekonomik krizde halkın AB’ye bel bağlamasına yordu. 

Çekya, Polonya, Finlandiya, Britanya
AB dönem başkanı İsveç sonucu “Bu, İrlanda ve tabii ki Avrupa için büyük bir zafer” diye alkışladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso İrlanda’ya teşekkür etti. Ulusal havayolu şirketi Aer Lingus’u almak için hükümet desteği uman Ryanair, ‘Evet’ kampanyası için 500 milyon avro harcamıştı.
 Lizbon’un şimdi Çekya, Polonya ve Finlandiya’daki onay sürecininin tamamlanması gerek. Polonya Cumhurbaşkanı İrlanda’dan ‘Evet’ çıkarsa parlamentonun kabul ettiği anlaşmayı onaylacağını söylemişti. Çek Anayasa Mahkemesi ise, AB karşıtı Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’a ‘Senatörlerin itirazını karara bağlayıncaya dek onay verme’ ihtarı çekti. Klaus, Britanya’da 2010’da yapılacak seçimlere dek mahkemenin dosyayı rafta tutmasından yana. Çünkü iktidara gelmesi beklenen Muhafazakar Parti anlaşmayı referanduma götürmekte ısrarlı. Fin hükümeti de, onay sürecini tamamlayabilmek için AB’nin balıkçılık ve tütün politikalarından canı yanmış özerk bölge Aaland’ı iknaya çalışıyor. (afp)