İşadamı sponsorluğunda lüks tatile tepki yağıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy zaferinin ertesinde zengin sanayici dostunun yatıyla lüks tatile çıkınca, liderliğe kötü başlangıç yapıp, sefahat âlemlerine düşkün eski İtalya Başbakanı'na atıfla 'Yeni Berlusconi' yaftasını yedi.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy zaferinin ertesinde zengin sanayici dostunun yatıyla lüks tatile çıkınca, liderliğe kötü başlangıç yapıp, sefahat âlemlerine düşkün eski İtalya Başbakanı'na atıfla 'Yeni Berlusconi' yaftasını yedi. Dünya çapında akla gelebilecek her alanda yatırımları olan Fransız sanayisinin devi Vincent Bollore'ye ait Falcon jetiyle 50 bin avroluk bir uçuş yaptığı Malta'da dostunun haftalık kirası 194 bin avro olan yatıyla Akdeniz'e açılan Sarkozy, muhalefetteki Sosyalistleri ayaklandırırken, tüm gazetelerin manşetine çıktı. Eleştirilere Malta'dan "Yalan söyleyip saklayacak ya da özür dileyecek bir şey yok" yanıtını veren Sarko, şahsını protesto eylemlerinin durulmadığı Paris'e dönüşe geçti.
'Yeni Berlusconi felaketi'
Kendi partisinden bile 'Halkın cumhurbaşkanı bu olmasa gerek' tepkisinin yükseldiği Sarko'yu Sosyalistler yaylım ateşine tuttu. Genel Sekreter François Hollande, "Tatili devlet ödüyorsa durum vahim" dedi. Daha sol kanattan Jean Louis Melançon, "Yoksulların cumhurbaşkanı olacağını hiç söylemedi ki. Borsanın cumhurbaşkanı olduğunu gösterdi" diye alay etti. Milletvekilleri, 'Cumhurbaşkanının tatilini milyarder işadamlarının sponsorluğunda geçirmesi normal mi' sorusunu yöneltti.
Solcu Liberation gazetesi, "Yeni bir Berlusconi felaketi. Nitekim Berlusconi, Sarkozy'nin kendisini örnek aldığını, pek çok İtalyan'ın kendi uçağını kullanabilen, konuklarını kendi sarayında ağırlayan bir lider istediği söylüyordu" diye yazdı. Depeche du Midi, "Ölçüsüz zevk. Lotoyu tutturan sonradan görme davranışı. Fakat Elysee Sarayı ulusal piyango değildir" diye çıkışırken, L'Humanite 'Yallah!' manşetini atıp, Sarko'nun programıyla "Fransa'nın erken uyanması için bu yeterli" diye alay etti.
Bugün selefi Jacques Chirac'la köleliğin kaldırılması törenine katılacak Sarko, dün Malta'da jogging yaparken etrafını saran gazetecilere kendini söyle savundu: "Gezim için vergi mükelleflerinin bir senti bile harcanmadı. Bollore'nin devletle tek kontratı yok. Kendisini 20 yıldır tanırım. Beni yatına davet etti, evine de davet edebilirdi, bunda ne terslik var?" Sarko, iş âleminin lideri olduğu eleştirilerine "Umarım Fransız ekonomisine büyük katkısı olan Bollore gibiler daha çok çıkar" diye yanıtladı. Resmi kalemde 1.7 milyar dolarlık geliriyle dünyanın en zengin 451. işadamı olan Bollore son dönemde bir TV kanalı, iki gazete satın aldı, üçüncüsünü de almaya hazırlanıyor.