İşkencenin sonu yalan ifade olurken, üç esiri Roma alıyor

İşkencenin sonu yalan ifade olurken, üç esiri Roma alıyor
İşkencenin sonu yalan ifade olurken, üç esiri Roma alıyor

Obama Beyaz Saray?da ağırladığı Berlusconi?ye Gitmo?dan üç esir almayı kabul ettirdi. FOTOĞRAF: AFP

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama, kapatmayı planladığı Gauntanamo’daki esirleri yeniden yerleştirme çabasına İtalya’yı ortak etmeyi başardı. Obama Beyaz Saray’da ağırladığı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile pazarlığın sonucunu “Gitmo’yu kapatma politikamıza desteği için teşekkür ettim. Bu sadece sözden ibaret değil. İtalya üç tutsağı kabul etti” diyerek duyurdu.
2002’den beri 30 ülkeye 540’tan fazla esir gönderen ABD, kapatma tarihi 22 Ocak’a dek kalan 220 esiri paylaştırmaya çalışıyor. Geçen hafta esirlerden birini Çad’a, birini Irak’a, üçünü Suudi Arabistan’a ve dört Uygur’u Bermuda’ya gönderen Obama yönetimi, 13 Uygur’u da Palau Adası’na yerleştirecek.
Bu arada Obama’nın işkence sayıp yasakladığı sorgulama tekniklerine maruz kalmış bazı esirlerin ifadeleri sansürlü olarak yayımlandı. ‘Önemli’ Kaide zanlısı Ebu Zubeyde 2007’de askeri mahkemeye ‘waterboarding’ dahil işkenceli sorgulama yöntemleri yüzünden dört kez ölümün eşiğine geldiğini anlatıyor.  İşkenceden kurtulmak için yalan ifade verdiği belirten Zubeyde, “Aylar süren fiziksel ve psikolojik işkenceden sonra yaralarımla ilgilenmediler. Doktor bana dört kez ölümden döndüğümü söyledi” diyor. 11 Eylül’ün planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed, Usame bin Ladin’in yerini soran CIA yetkilisine önce “Bilmiyorum” dediğini, bunun üzerine işkenceye devam edilince “Evet, o bölgede” dediğini,  hikayeler uydurduğunu anlatıyor. (ap, bbc)