İşkenceyi bıraktı, Bush yönetimine çattı

ABD'nin Irak'taki güçlerinin eski komutanı Ricardo Sanchez, Başkan George W. Bush'un Irak'ta başarıya ulaşamayacağını söyleyip savaşı 'Sonu görünmeyen karabasan' diye niteledi. Ebu Garib skandalının patladığı...

WASHINGTON/BAĞDAT - ABD'nin Irak'taki güçlerinin eski komutanı Ricardo Sanchez, Başkan George W. Bush'un Irak'ta başarıya ulaşamayacağını söyleyip savaşı 'Sonu görünmeyen karabasan' diye niteledi. Ebu Garib skandalının patladığı sırada komutanlık yapan ve Iraklı esirlere işkence uygulanmasında başrollerden birini oynayan emekli general Sanchez, şimdi ABD liderlerini 'ehliyetsiz, beceriksiz, umursamaz' diye niteleyip, bu performansla orduda görev yapsalardı askeri mahkemede yargılanacaklarını söyledi.
'Askeri mahkemeye çıkarılmaları gerekirdi'
"ABD sonu görünmeyen bir kâbus yaşıyor" diyen Sanchez, Bush'un Irak'a takviye asker göndermesinin sadece yenilgiyi geciktirmeye yarayacağını belirtti. ABD ordusunda en üst rütbeye ulaşmış Hispanik olan emekli general, Washington'da insanları umutlandıracak hiçbir şey olmadığını, hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti'nin siyasi çıkar peşinde koşmasının ABD askerlerinin hayatını tehlikeye attığını anlatıp şunları söyledi: "Ulusal stratejik liderliğimizde bir ehliyetsizlik gösterisidir gidiyor. Benim mesleğimde böyle liderler ya hemen görevden alınır ya da askeri mahkemeye çıkarılır. Yönetim, Kongre ve tüm kurumlar, başta Dışişleri olmak üzere, bu feci hatanın sorumluluğunu üstlenmeli, Amerikan halkı da onlardan hesap sormalı."
Irak'ta en büyük Şii parti olan Yüksek İslam Konseyi'nin liderlerinden Ammar Hekim ise, isyancı Şii lider Mukteda Sadr'la pakt yapılmasının ardından, tüm yabancı güçlerin toptan çekilmesini istedi. "Yabancı güçlerin kalıcı üslerinin olmaması için çalışacağız" diyen Hekim, hem özerk yönetim olması hem birliğin korunmasının en iyi yolun federalizm olduğunu söyledi.