İskoç bağımsızlığı için Sean Connery kanalı

Britanya'yla 1707'de yapılan Birlik Anlaşması'nın 300. yıldönümünde bağımsızlık yolunu açma peşindeki İskoç milliyetçilerine 'bir numaralı James Bond'dan büyük destek geldi.

LONDRA - Britanya'yla 1707'de yapılan Birlik Anlaşması'nın 300. yıldönümünde bağımsızlık yolunu açma peşindeki İskoç milliyetçilerine 'bir numaralı James Bond'dan büyük destek geldi. Ünlü İskoç aktör Sean Connery, 3 Mayıs'taki seçimler öncesi İskoç Milli Partisi (SNP) adına seçim kampanyasında önemli rol oynayacak internet televizyonunun açılışını yaptı. Ateşli bir SNP yandaşı olarak partiye verdiği önceki desteklerin yanı sıra Scotland Forever (Sonsuza Dek İskoçya) dövmesiyle de İskoç milliyetçiliğinin temsilcisi olan Connery, açılış törenine yaşadığı Bahamalar'dan katıldı. Connery, memleketine dair 'umutlarını' şöyle anlattı: "Bağımsız bir İskoçya'ya döneceğim. SNP'nin, İskoçya'da olumlu şeyler yaşanmasını sağlayacak doğru fikirleri olduğunu biliyorum. Birlikte iyimserlik ve ilerleme çağını açabiliriz. Bundan daha iyi bir fırsat hiç olmamıştı."
3 Mayıs'taki seçimde İşçi Partisi'ni sandığa gömmesi beklenen SNP, zaferi halinde 'ilk 100 günde bağımsızlık referandumu düzenleyerek nabız tutacağını' ve 'resmi referandumu 2010'da planladığını' açıklamıştı. Britanya Başbakanı Tony Blair'in halefi olması beklenen İskoç kökenli Maliye Bakanı Gordon Brown ise bağımsızlık planlarının İskoç ekonomisinde 16 milyar dolarlık karadelik açacağı uyarısı yapıyor. (afp, Guardian)