İskoçya Lockerbie zanlısını merhamet için 'ölmeye bıraktı'

İskoçya Lockerbie zanlısını merhamet için 'ölmeye bıraktı'
İskoçya Lockerbie zanlısını merhamet için 'ölmeye bıraktı'

Megrahi?yi Kaddafi?nin oğlu Seyf ülkeye getirdi.

EDINBURGH - İskoçya’nın Lockerbie kasabası üzerinde bir Pan Amerikan yolcu uçağının infılakı sonucu 270 kişinin öldügü faciaya dair esrar 11 yıl sonra hâlâ aralanmazken, suçlanan iki Libyalıdan Abdülbasit Ali Muhammed El Megrahi üç aylık ömrü kaldığı için dün bırakıldı. İskoç hükümeti, adaletin yerine gelmesi kadar merhamet gerektiğini de vurgulayıp, ölümcül prostat kanseri 57 yaşındaki Megrahi’nin son günlerini eşi ve beş çocuğuyla geçirmesine hükmetti. Libya lideri Muammer Kaddafi, uzun diplomatik kavgadan sonra 1998’te Batı ile uzlaşma sürecinin ilk adımı olarak teslim ettiği Megrahi’yi ülkesinde ölmesi için özel jetiyle aldırdı. Kaddafi’nin oğlu Seyf’in jette eşlik ettiği Megrahi dün akşam Trablusgarb’daki havaalanında yüzlerce Libyalı genç tarafından vatanseverlik türküleri eşliğinde karşılandı. 1999’da başlayan ve 2001’de 27 yıl hapse mahkumiyetiyle sonuçlanan davada uçağa bombayı yerleştiren ajan olmakla suçlanan ama sıradan bir Libya havayolları çalışanı olduğunu savunan Megrahi, dün  yaptığı açıklamada da masumiyetini dile getirdi. Megrahi, Lockerbie kurbanlarına sempatilerini sunduğu açıklamasında, “Bu çile Libya’ya dönüşümle bitmiyor. Belki de  tek kurtuluş ölümdür” dedi. Davada Kaddafi yönetimi Amerikalı soruşturmacıları sahte kanıt yerleştirmekle suçlamıştı. 

‘Biz kendimizi insanlığımızla ölçeriz’
Libyalı, facianın Britanyalı kurbanlarının yakınlarının çoğunu ikna etmişken, ölenlerin 189’unu oluşturan Amerikalıların yakınlarını inandıramıyor. Hal  böyleyken, bırakılmaması için İskoçya’ya büyük baskı uygulamış ABD dün sert bir kınama yayınladı. Başkan Barack Obama da, Megrahi’nin bırakılmasını ‘hata’ diye niteleyip en azından ‘kahraman gibi karşılanmaması’ ve ev hapsinde tutulması için Libya’yla temasta olduklarını söyledi. İskoç hükümeti ise ABD’nin eleştirilerine aldırmıyor. “Biz İskoçlar kendimizi insanlığımızla ölçeriz” diyen İskoç Adalet Bakanı Kenny MacAskill, ülkesinin bu suçu asla unutmayacağını ama artık Megrahi’nin daha yüce bir gücün nihai cezasıyla yüzleşeceğini söyledi. 

Kaddafi İsviçre’den özrü de kopardı
Libya’nın uluslararası ‘zaferleri’ dün Megrahi’yle sınırlı kalmadı. Trablus’u ziyaret eden İsviçre Cumhurbaşkanı Hans-Rudolf Merz, Kaddafi’nin oğlu Hanibal ile eşinin geçen yıl Cenevre’de lüks bir otelde iki çalışanı dövdükleri gerekçesiyle gözaltına alınmasından ötürü Libya hükümeti ve halkından özür diledi. (afp)