İslamabad'da Napolyon sendromu

Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref, hukuk garabeti, siyasi skandallar ve 'Git Müşerref git' sloganıyla aylardır gösteriler yapan muhalefetin isyanının gölgesinde bin bir numarayla kendini yeniden devlet başkanı seçtirdi.

İSLAMABAD - Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref, hukuk garabeti, siyasi skandallar ve 'Git Müşerref git' sloganıyla aylardır gösteriler yapan muhalefetin isyanının gölgesinde bin bir numarayla kendini yeniden devlet başkanı seçtirdi. Ancak Müşerref'in ipi Yüksek Mahkeme'nin elinde. Yüksek Mahkeme, Müşerref söz verdiği gibi 15 Kasım'da genelkurmay başkanlığını bırakmazsa seçimi geçersiz sayabilir. Mahkeme önceki gün muhalefetin seçimin iptali talebini reddederken, 17 Kasım itibarıyla adaylara ilişkin yasal itirazlar sonuçlanıncaya kadar kazananı ilan etmeme kararı almıştı. Mahkeme bir önceki kararında da Müşerref'in adaylığını "15 Kasım'da genelkurmay başkanlığını bırakacağım" sözü üzerine geçerli saymıştı.
Muhalefet boykot etti
1999 darbesiyle iktidara gelen, önce Taliban'ı destekleyen, 11 Eylül sonrası ABD'nin terörle savaşta müttefiki olan Müşerref, devirdiği başbakan Nevaz Şerif'i geçen ay İslamabad'a inince derdest edip yeniden sürgüne göndermiş, sürgündeki diğer eski başbakan Benazir Butto'ya ise siyasi destek karşılığında af çıkarmıştı. Bu kadar manevradan sonra dün muradına eren Müşerref, milli meclis, senato ve dört eyalet meclisinde beş yıllığına yeniden devlet başkanı seçildi.
Beş yıl önceki hileli olduğu iddia edilen seçimler sayesinde Müşerref taraftarları tüm meclislerde çoğunluğu elde tutuyor. Dolayısıyla milli meclis ve senatodaki oylamalarda 257 oydan 252'sini Müşerref aldı, en yakın rakibi olan isyancı avukatların adayı eski yargıç Vaciduddin Ahmed'e iki oy çıktı, Butto'nun yokluğunda Halk Partisi'ne liderlik eden Mahdum Emin Fehim'e ise hiç oy çıkmadı, üç oy da geçersiz sayıldı. Dört eyaletin meclislerinde yapılan oylamalar da benzer seyirdeydi. Eyalet meclisleri de hesaba katıldığında 702 oydan 384'ü Müşerref'e gitti. Toplam sandalyelerin yüzde 30'una sahip muhalefetin vekilleri oylama öncesi ya protesto için istifa etti ya da boykota gitti.
Zaferinin belli olmasından sonra sivil giysiyle halka seslenen Müşerref, yönetimine karşı protestoların bitirilmesini isteyip "Tüm siyasi partilere uzlaşma önerimi tekrar sunuyorum" dedi.
Martta Yüksek Mahkeme başyargıcı İftihar Çaudri'yi görevden alıp kitlesel gösterileri tetikleyen Müşerref'in karşıtları, dün Karaçi, Peşaver, Lahor ve Ketta'da sokağa döküldü. Peşaver'de 500 avukat polisle çatıştı. Şerif'in partisi Müslüman Birliği liderlerinden Sadık Faruk, "Onu başkan kabul etmeyeceğiz. Anayasayı çiğnedi, hukuka saygı duyan biri değil" dedi. Ocakta da genel seçime gidilecek.