İslam'dan çıkanlar yaşlı kıta çapında örgütlenmeye başladı

Almanya, Britanya ve İskandinav ülkelerinde halihazırda örgütlenmiş olan mürtetler, yani İslam'dan çıkanlar, bu kez Hollanda'da örgütlendi.

AMSTERDAM - Almanya, Britanya ve İskandinav ülkelerinde halihazırda örgütlenmiş olan mürtetler, yani İslam'dan çıkanlar, bu kez Hollanda'da örgütlendi. 'Hollanda Mürtetler Komitesi'nin, Amsterdam'daki açılışı için 11 Eylül seçilirken, Komite Başkanı İhsan Cemi, amaçlarını 'İslam'da dinden çıkmaya dair tabuları yıkmak' olarak açıkladı. 11 Eylül sonrası Müslümanlık'tan çıkan ve İslam'ın yükselişini 1930'lardaki Nazi tehdidiyle kıyaslayan Cemi, son beş ayda üç saldırıya uğrayıp sayısız ölüm tehdidi alınca gizli bir yerde polis korumasında yaşamış.
Cemi, Müslümanların 'korkusuzca dinden çıkmaları', din özgürlüğü ve radikal İslam'la mücadele peşinde: "Müslümanlığı bırakmak isteyenlere, aileleri ve toplum izin vermiyor. Müslüman ülkelerdeki şeriat okullarında, İslam'dan çıkanların öldürüleceği söyleniyor. Batı'da İslam'dan çıkanlar tehdit ediliyor, ailelerce reddediliyor. Dinden ayrılanlara destek olmak istiyoruz. 1965'te Hollanda Kilisesi, Hıristiyan olmayı kişinin tercihine bıraktı. Aynı şeyi İslam için istiyoruz."
Cemi, Muhammed'i 'cani' diye niteleyip Kaide lideri Usame Bin Ladin'e benzetmişti. Cemi, açılış için 11 Eylül'ü seçerek 'kışkırtıcı' oldukları suçlamasını "11 Eylül'ü seçtik çünkü hoşgörüsüzlüğü, terörist saldırıları artık hoşgörmeyeceğimizi göstermek istedik" diyerek reddetti. İşçi Partili Cemi, Kuran'ın yasaklanmasını isteyen Geert Wilders'ın Özgürlük Partisi'ne (ÖP) geçeceği iddiasını yalanladı: "Wilders'e saygım var, ama ideolojimiz farklı. Din özgürlüğü ve herkesin Kuran'ı okumasından yanayım. Yasaklar bir şeyi çözmez."
ÖP'li 70 kişi ve İslam'a hakaretleriyle gündemdeyken Hollanda pasaportu almak için yalan söylediği anlaşılınca ABD'ye giden eski vekil Hirsi Ali de bir bildiri ile komiteye destek çıktı.
'Batılı sanmasın ki...'
Britanya ile Almanya Mürtetler konseyleri de açılış için Amsterdam'daydı. Britanyalı kurucu Meryem Namazi, "Amacımız, İslam'dan çıkma tabusunu yıkmak. İlk adım, bunun kolaylaştırılmasıdır. Bunu eşcinsellerin ilk kez açıkça ortaya çıkmasına benzetebiliriz" dedi. Alman Konseyi'nin Başkan Yardımcısı, Türk asıllı gazeteci Arzu Toker şunları anlattı: "Müslüman ülkelerde herkesin dindar olmadığını göstermek istiyoruz. Yoksa Batılılar 'Hepsi aynı' diye düşünecek.
Ocakta 18 kişiyle kurduğumuz konseyin şu an 100'den çok üyesi var. Yüzlerce destek mesajı var ama üye olmaya çekiniyorlar."