İslami kurallara Fransız kalma referandumu

İslami kurallara Fransız kalma referandumu
İslami kurallara Fransız kalma referandumu

Dünkü referanduma özellikle kadınlar yoğun katılım gösterdi. Mayotte?in coğrafi parçası olmasına rağmen idari parçası olmayı reddettiği Komor Adaları, 20?den fazla darbe ya da girişime sahne oldu.

Hint Okyanusu'ndaki Müslüman nüfuslu Mayotte adası Fransa'nın tam parçası olabilmek için dün referanduma gitti. İbre 'evet'i gösterirken, bu, erkeklerin çokeşliliğe, kadınların da haksızlığa veda etmesi demek olacak

PARİS - Hint Okyanusu’nda Afrika’nın doğusu ile Madagaskar Adası arasında yer alan küçük Mayotte adasının sakinleri dün ilginç bir referandum için sandığa gitti. Fransız idari bölgesi statüsündeki Mayotte, Fransız denizaşırı bölgesi yani Fransa’nın tam bir parçası olmayı halkoyuna sundu. Denizaşırı bölgeler Fransa anakarasındaki bölgelerle aynı siyasi statüye sahip oluyor.

Kadıların yargıçlığı sonlanacak
186 binlik nüfusunun yüzde 95’i Sünni Müslüman olan Mayotte 1974 ve 76’da düzenlenen referandumlarda bağımsızlığı reddedip Fransız kalmıştı. Dünkü referandumda Fransa’nın tam manasıyla parçası olmaya karar verirse, İslami ayrıcalıklara veda etmek zorunda kalacak. Erkeklerin çok kadınla evlenip tek taraflı boşanması, kadınların mirastan daha az pay alması, kadıların yargıçlığında İslami mahkemeler gibi gelenekler tarihe gömülecek. Çokeşlilik yasaklanacak, evlilik yaşı 15’ten 18’e çıkarılacak, kadınlara eşit haklar verilecek, kadılara danışmanlık rolü tanınsa da laik mahkemeler kurulacak.

Komor: Referandum savaş ilanı

Sandıkta ibrenin Fransa’ya yatmasının gerisinde, 1960’tan beri bağımsız Madagaskar’ın istikrarsızlıktan kurtulamayıp bu ay bir darbeyle iktidar değiştirmesi ve Mayotte’e göz dikmiş Komor Adaları’nın 1975’teki bağımsızlıktan beri 20’den fazla darbe ya da darbe girişimine sahne olması yatıyor. Mayotte coğrafi parçası olduğu Komor’un idari parçası olmayı reddederken, şeriatla yönetilen, İran ile iyi ilişkileri olan Komor’un Devlet Başkanı Yardımcısı referandumu ‘savaş ilanı’ olarak niteledi. Afrika Birliği de küçük adayı Komor’un, dolayısıyla kara kıtanın parçası gördüğü için referanduma karşıydı.
Ama sadece GSYİH’sinin Komor’un 10 katı olmasına bakarak bile Fransa ile ilişkileri sıkı tutmaktan kârlı çıktığını düşünen Mayotte ahalisi, 2007’de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin referandum hakkı vaadinin üzerine atlamıştı. O kadar iddialılar ki, milletvekili Abdülatifu Aly L’Express’e “Siyah, yoksul ve Müslüman olabiriz. Ama Nice kentinden çok daha uzun süredir Fransızız” diye konuştu.
Sandıktan evet çıkarsa, adacık 2011’de Fransa’nın 101. bölgesi olacak. Ama bu pembe gelecek demek değil. Denizaşırı bölgelerden Guadeloupe, son iki ayı ekonomik krizi protesto ve maaş zammı için grevlerle geçirdi. Nüfusun çoğu Fransızca konuşamayan, üçte biri Komorlu kaçak göçmenlerden oluşan, işsizliğin yüzde 25 oranında seyrettiği Mayotte, statüsünün değişmesiyle Fransa ile AB fonlarından yararlanacak, ama daha fazla vergi ödeyecek. (Reuters, bbc)