İslami rejim Tahran'da başka, Çaldıran'da başka

İran'da İslami rejimin kadınların giyim kuşamıyla ilgili maceraları bitmiyor. Baharda on binlerce kadının yeterince kapanmadıkları için zorla gözaltına alınmasıyla Batı medyasının diline düşen İran...

TAHRAN/ÇALDIRAN - İran'da İslami rejimin kadınların giyim kuşamıyla ilgili maceraları bitmiyor. Baharda on binlerce kadının yeterince kapanmadıkları için zorla gözaltına alınmasıyla Batı medyasının diline düşen İran, bu kez Batılı gazeteciler için 'Bakın, ne kadar kibarca uyarıyoruz' şovu düzenledi. Ermenilerin Aziz Tatavus'u anma törenlerine ev sahipliği yapan Urumiye bölgesinin Çaldıran kenti ise bambaşka bir âlem. Ermeniler, Çaldıran'daki Kara Kilise çevresinde müzik, dans ve giyim özgürlüğü içinde festival yapıyor.
'Türkiye kilise yaktı, İran saygılı'
İranlı putperest kralın öldürdüğü Tatavus'un mezarının bulunduğu 14. yy'e ait Kara Kilise'deki 53. hac etkinliğine, İran ve Ermenistan'ın yanı sıra Lübnan ve Suriye gibi Arap ülkelerinden 4 bin hacı katılıyor. Binlerce çadırın kurulduğu hac vadisinde kısa kollu ve başı açık dolaşan kadınlar, kapısında İran liderlerinin portrelerinin asıldığı kiliseye girerken kendi dinleri icabı başlarını örtüyor. Vadide akordeon ve davulla çalınan geleneksel 'rabiz' müziği eşliğinde danslar edilirken, 'khorovats' (ızgara et) barbeküleri yakılıyor. İran'daki 80 binlik Ermeni cematinin meclisteki iki vekilinden Gevork Vartanyan, "İbadetimizi yaparken özgürüz. Hükümet, rahat hissetmemize yardım ediyor" derken, kilise korosundaki Ani, "Türkiye'de bazı Ermeni kiliseleri yıkıldı. Tahran kilisemize saygılı" diye ekliyor. Müslümanların özel neden göstermedikçe festival bölgesine girmesi yasak.
Tahran'daki 'fısıltı operasyonunda' ise kadın memur hemcinsine yanaşıp şöyle diyor: "Canım, iyi günler, izin verirsen dostça konuşalım. Canım, mantonla ilgili bir sorun var. Lütfen bundan sonra daha uzun manto giy."