İslam'ı seçen Alman sayısı dört kat arttı

80 milyonluk nüfusunun göç sayesinde 3.5 milyonu Müslüman olan Almanya'da İslam giderek yayılıyor. Der Spiegel dergisi, İslam dinini seçen Almanların sayısında büyük artış olduğunu yazdı.

BERLİN - 80 milyonluk nüfusunun göç sayesinde 3.5 milyonu Müslüman olan Almanya'da İslam giderek yayılıyor. Der Spiegel dergisi, İslam dinini seçen Almanların sayısında büyük artış olduğunu yazdı. İçişleri Bakanlığı'nın finansmanıyla 'İslam Arşivi' adlı kuruluşun yaptığı araştırmada, 2004 ve 2005'in haziran ayları arasında 4 bin Alman'ın İslam dinine geçtiği belirlendi. Bu rakam, bir önceki dönemden dört kat fazla.
İslam Arşivi yetkilisi Salih Abdullah, İslam dinini daha çok Müslümanlarla evlenen Alman kadınların tercih ettiğini, ama son birkaç yıldır Almanlar arasında bağımsız olarak İslam dinini seçme eğiliminin görüldüğünü belirtti. Berlin'de imamlık yapan Alman asıllı Muhammet Herzog da, birçok Alman'ın Müslüman olmadan önce inançlı birer Hıristiyan olduğunu, ama dinlerinden şüpheye düştükleri için İslam'ı seçtikleri yorumunu yaptı. Din sosyoloğu Monika Wohlrab-Sahr ise din değiştirenlerin çoğunun 'başka bir şeyler' aradığını ve 'kendi farklılıklarını ortaya koymak' istediğini söyledi.