İspanya'da bayrak tartışması koptu

İspanya'da da bayrak tartışması çıktı. Zira yasa özerk bölgeler dahil ülke çapında tüm kamu binalarında İspanyol bayrağının dalgalanması gerektiğini söylerken...

MADRİD - İspanya'da da bayrak tartışması çıktı. Zira yasa özerk bölgeler dahil ülke çapında tüm kamu binalarında İspanyol bayrağının dalgalanması gerektiğini söylerken, ayrılıkçı damarın attığı Katalonya ve Bask özerk bölgelerindeki bazı belediyeler kamu binalarından İspanyol bayrağını kaldırıp sadece özerk yönetim bayrağını gönderde bıraktı. Meclisinde oylama yaparak İspanyol bayrağını kaldırma kararı alan belediyelerin sayısı artarken, başı Katalonya bölgesindeki Tarragona, Lerida ve Gerona ile Bask bölgesindeki Pamplona ve Alegria'daki belediye binalarının çektiği belirtildi.
Bayrak yasasının ihlaline tepkinin başını ise ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) çekiyor. PP konuyu meclise getirip yasaya uymayan belediyelerin cezalandırılmasını isterken, Yüksek Mahkeme de bayrak indirilmesinin yasaya aykırı olduğuna hükmetti. Bunun üzerine Sosyalist hükümet, "Yasalar uyulmak içindir Uymayan belediyeler uyarıldı. Yüksek Mahkeme'nin de aldığı karar gereği tüm resmi binalarda İspanyol bayrağı dalgalanmak zorunda" açıklamasını yaptı.