İspanyol sarayının üzerinden alçak uçuş

Venezüella'nın solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez, Riyad'daki OPEC zirvesiyle başlayıp İran ve Fransa'yı kapsayan turunun son ayağı Portekiz'e, İspanya üzerinden geçip...

MADRİD - Venezüella'nın solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez, Riyad'daki OPEC zirvesiyle başlayıp İran ve Fransa'yı kapsayan turunun son ayağı Portekiz'e, İspanya üzerinden geçip, 'kapa çeneni' tartışmasına tutuştuğu İspanyol Kralı Juan Carlos'a takılmayı ihmal etmedi.
Geçen haftaki İber-Amerika zirvesinde eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar'a 'faşist' dediği için Kral'ın "Sen neden çeneni kapatmıyorsun" azarını yemiş Chavez, konuyu alay unsuru yaptı. Paris'te uçağa binmeden "La Zarzuela'nın (Kraliyet Sarayı) üzerinden geçeceğim, umarım ateş etmezler" diyen Venezüella lideri, Lizbon'a varışında "Kralı selamlamak için Zarzuela'nın üzerinden alçak uçuş yaptım" esprisini patlattı. Ardından ciddileşerek "İspanya veya İspanyollar ile hiçbir sorunum yok" diyen Chavez, sorunun 300 yıl soykırıma maruz kalmış yerli halklardan gelen yeni Latin Amerika liderlerinin ayrımcılığa tabi tutulmasından kaynaklandığını söyledi. Chavez, "Latin Amerika değişiyor. Bolivya'da Evo Morales ya da Nikaragua'da Daniel Ortega gibi başkanları var. Yerliler yerlerinden kalktıklarında gerçeği söylüyor ve iyi karşılanmıyorlar. Ama gerçek gerçektir" dedi.