'İsrail, ABD'yle İran pazarlığında'

ABD'nin İran'a karşı ikinci BM yaptırımını çıkarmak için kolları sıvadığı ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin tüm seçeneklerin masada olduğunu vurguladığı dönemde, İran'a saldırı hazırlıklarıyla ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyor.

LONDRA - ABD'nin İran'a karşı ikinci BM yaptırımını çıkarmak için kolları sıvadığı ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin tüm seçeneklerin masada olduğunu vurguladığı dönemde, İran'a saldırı hazırlıklarıyla ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Telegraph, İsrail'in Irak üzerinden uçarak İran'ın nükleer tesislerini vurma izni almak için ABD'yle pazarlık yürüttüğünü yazdı.
İsrailli üst düzey bir savunma yetkilisi, İsrail hükümetinin İran'a karşı tek taraflı askeri saldırıya karar vermesi halinde Irak üzerinden hava koridoru kullanabilmesi konusunda ABD'yle müzakereler yürüttüğünü söyledi. Her ihtimali planladıklarını belirten yetkili, "Bunu yapmanın tek yolu Irak'ta Amerikan kontrolündeki hava sahasından uçmak. Mutlaka Pentagon'un onayı gerekiyor. İzni şimdi alamazsak, her an ABD savaş uçaklarıyla birbirimizi vurma noktasına gelebiliriz" dedi. İran'a karşı kurulan Başbakan Ehud Olmert'in başkanlığındaki stratejik komisyondan bir yetkili de "Bu tek konuya harcadığımız çabanın İsrail tarihinde eşi benzeri yok" ifadesini kullandı.
İsrail yalanladı
Savunma Bakan Yardımcısı Efraim Sneh ise haberi "Hiç böyle bir talep olmadı. İran'la doğrudan uğraşma sorumluluğundan kaçmaya çalışan uluslararası kaynakların icadı" diye yalanladı. Ancak gazete, yıl başında Mossad'ın İran'ın 2009 itibarıyla nükleer savaş başlığı için gerekli malzemeye ulaşacağı tahmini yapması üzerine İsrail'in saldırı hazırlıklarını artırdığını kaydederek, geçen hafta Olmert'in altı yıldır Mossad Başkanı olan İran uzmanı Meir Dagan'ı emekliliğini 2008 sonuna erteletmeye ikna ettiğine dikkat çekti. Olmert, İran'la ilgili askeri yetkiyi hava kuvvetleri komutanı Eliezer Şkedi'ye vermiş.
ABD'nin Irak savaşından beri ilk kez Basra Körfezi'ne iki uçak gemisi grubu yönlendirdiğine de dikkat çeken Telegraph, bunlardan biri olan Eisenhower'ın Umman Denizi'ndeki konumundan çok geniş bir alanı vurabileceğini belirtti. Eisenhower'ın komutanı Dan Cloyd İran'ın nükleer bomba elde etmesini engelleme hedefini doğrularken, Eisenhower'ın bağlı olduğu 5. Filo'nun komutanı Amiral Patrick Walsh İran'la 'kazara savaş' çıkabileceğinden söz etti.
5 bin mürettebatlı gemiden 75 dakikada bir savaş uçaklarının havalandığını aktaran gazete, radarların 400 kilometreden uzun bir yarıçapta tahta kayığı bile saptadığını, pilotsuz casus uçaklarının devreye girmesiyle bunun 1600 kilometreyi geçtiğini belirtti.
PEJAK'a operasyon
İran ise, PKK'nın ABD destekli kolu PEJAK'a karşı operasyonda. Dün Devrim Muhafızları Türk sınırına 17 km mesafede 17 'karşı devrimciyi' öldürdüğü ya da yaraladığını açıkladı. Ardından operasyonun komutanını taşıyan helikopter Türk sınırı yakınında düştü. Sekiz kişilik helikopterde en azından komutanın öldüğü sanılıyor. ABD Dışişleri sözcüsü ise İran'la nasıl işbirliği yapacağına Türkiye'nin karar vereceğini, Türkiye'den İran'ın uranyum zen-ginleştirmeyi durdurması için çaba beklediklerini söyledi. Sözcü, İran'a karşı füze kalkanının Avrupa değil Türkiye'ye konuşlanması önerisini "Teknik mesele" diye geçiştirdi.
(Dış Haberler)