İsrail: Arap planı müzakere edilsin

Arap Birliği, beş yıl önce Suudi öncülüğünde kabul ettiği 'Arap Barış Planı'nı tekrar onaylayıp diriltirken, İsrail'den barış çağrısına olumsuz yanıt gecikmedi.

KUDÜS - Arap Birliği, beş yıl önce Suudi öncülüğünde kabul ettiği 'Arap Barış Planı'nı tekrar onaylayıp diriltirken, İsrail'den barış çağrısına olumsuz yanıt gecikmedi. Riyad'daki iki günlük Arap zirvesi, dün İsrail'e 'Arap girişimini kabul et, doğrudan ve ciddi müzakerelere başlama fırsatını değerlendir' çağrısıyla biterken, İsrail planda değişiklik olmayacağı anlaşılır anlaşılmaz öneriyi geri çevirdi. Ama 'önce müzakere' diyerek de kapıyı kapatmadı.
Barış planı, İsrail'in 1967 sınırlarına çekilmesi karşılığıyla Arap ülkeleriyle ilişkilerin normalleştirilmesi, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması ve mültecilerin dönüşünü öngörüyor. İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, planı bu haliyle kabul etmeyeceklerini belirtip, "Farklılıklarımızı aşmanın tek yolu müzakere. 'Olduğu gibi kabul etmelisin' demek mümkün değil. Müzakerenin alternatifi yok" yanıtını verdi. Peres, El Cezire'ye ise "Arap ülkeleri ve İsrail'in doğrudan barış görüşmeleri yapması gerek. Daha önce Mısır, Ürdün ve Filistinliler ile yaptığımız gibi birlikte oturup, çalışalım" dedi. Kalkınma Bakanı İzak Herzog da, "İsrail'in sorunu özellikle mültecilerin dönüşüyle ilgili. Ayrıca sınırlara dair tutumu benimsemek imkânsız. Yine de müzakereler için başlangıç noktası olarak olumlu." (ap, afp)