İsrail baskı altında, Meşal çözüme var

İsrail baskı altında, Meşal çözüme var
İsrail baskı altında, Meşal çözüme var

ABD?nin Los Angeles kentindeki bir berber, Obama?nın saç kesimini şekilden şekle sokan fotomontaj sergisiyle müşteri çekiyor. FOTOĞRAF: AfP

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jones'un 'Obama İsrail'e baskı yapacak' demesi İsrail'i sarstı. Hamas lideri Meşal, iki devletli çözüme yanaşıp Obama'ya 'Çözümün parçası olacağız' sözü verdi

WASHINGTON/ŞAM -  Avrupa ve ABD’de diplomasi atağına kalkan Benyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümeti ‘iki devletli çözüm’ baskısıyla karşı karşıya. Haaretz, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışması James Jones’un bir hafta önce bir Avrupalı dışişleri bakanına Bush yönetiminden farklı olarak Obama’nın İsrail’e baskı yapacağını söylediğini yazdı. Sözleri Tel Aviv’e ihbar edilen Jones “Yeni yönetim Filistin sorununda ödün vermesi için İsrail’i ikna edecek. İsrail’i otobüsün altına itmeyeceğiz, ama Bush döneminden daha fazla baskı yapacağız” demiş.
Obama’nın Yahudi asıllı Beyaz Saray Genel Sekreteri Rahm Emanuel de, önceki gün Yahudi lobi kuruluşu AIPAC’ın konferansında ABD’nin sadık olduğu tek çözümün iki halk için iki devletli çözüm olduğunu vurguladı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün yine AIPAC’ın toplantısında “İsrail iki devletli çözüm için çalışmak zorunda. Bu söylediklerim hoşunuza gitmeyecek ama İsrail, daha fazla yerleşim birimi inşa etmemeli ve mevcut ileri karakolları kaldırıp Filistinlilerin serbest dolaşımına izin vermeli” dedi. Hamas liderliğine yeniden seçilen Halid Meşal ise, New York Times’a beş saatlik mülakat verdi. İsrail’e roket atmayı durdurduklarını, 10 yıllık ateşkese hazır olduklarını, karşılığında 1967 sınırlarına dayalı, Küdüs’ü içine alan bir Filistin devleti, Yahudi yerleşimlerinin yıkılması ve mültecilerin dönüşünü istediklerini belirtti.  Meşal “ABD yönetimi ve uluslararası topluma söz veriyorum, çözümün bir parçası olacağız, nokta” dedi. İsrail’i tanımayacağını, tanıyan Yaser Arafat ile Mahmud Abbas’ın kaybettiğini söyleyen Meşal, ancak İsrail’in yıkılması çağrısı yapan Hamas tüzüğünün 20 yıllık olduğunu belirtip örgüt dışındaki kişilerce kaale alınmaması gerektiğini vurguladı. “Tecrübelerimizle şekilleniyoruz” sözleriyle tüzüğün değişebileceğine işaret etti.

İsrail’in Guantanamo’su

İsrail’i kıskaca alanlar arasına BM de katıldı. İsrail’in 22 günlük Gazze saldırısında BM binaları ve buralara sığınmış sivilleri kasten vurduğunu vurgulayan BM raporu, dün Güvenlik Konseyi’ne sunuldu. İsrail hükümeti rapora ‘taraflı, kötü niyetli ve yanlış yönlendirici’ diye çattı.
BM İşkenceyi Önleme Komitesi de, İsrail’de ‘Kamp 1391’ diye bilinen yeraltındaki gizli esirhaneyle ilgili İsrailli temsilcileri sorguladığını açıkladı. Filistinlilerin tutulduğu esirhaneye Kızılhaç’ın girmesine izin verilmediğini belirten BM, “İşkence, kötü muamele ve esirleri perişan şartlarda tutma iddiaları komiteye rapor edilmiştir” dedi. Dün yayımlanan öteki BM raporu da İsrail’in 1300 Filistinliyi öldürdüğü Gazze saldırılarında ‘altı ciddi vakadan’ sorumlu olduğuna hükmetti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, yapılan dokuz incelemede İsrail’in ‘fosfor bombası kullanmak’ da dahil altı vakadan ‘sorumlu’ olduğunu açıkladı. İsrail’in  Bu ifşaatlar, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Obama’ya konuk olduğu sırada yapıldı. (Dış Haberler)