İsrail çekiliyor, Hamas polisi devrede

İsrail çekiliyor, Hamas polisi devrede
İsrail çekiliyor, Hamas polisi devrede

Gazzeliler 22 günlük savaşın bıraktığı yıkımın şokunu yaşıyor. Hamas güvenlik güçleri ise başta trafik polisliği olmak üzere kentlerde kontrolü yeniden sağlamaya koyuldu. FOTOĞRAF: AFP

Tek taraflı ateşkeslerin ardından Obama başkanlık yemini edene dek İsrail'in Gazze'den tamamen çekileceği duyuruldu. Zafer ilan eden Hamas'ın askeri kanadı 48 savaşçı kaybettiğini, silahlanmasının durdurulamayacağını söyledi. Enkazlardan hâlâ ceset çıkarılırken, Hamas polisi görev başı yaptı

GAZZE - Önce İsrail sonra Hamas’ın tek taraflı ateşkes ilanının ardından, İsrail güçlerinin Gazze’den aşamalı başladıkları çekilmenin bu akşam ABD’de Barack Obama’nın başkanlık yeminini etmesine dek tamamlanacağı duyuruldu. İsrail ordu radyosu, Başbakan Ehud Olmert’in önceki gece ağırladığı Avrupalı liderlere yeni ABD Başkanı’na iyi niyet jesti olarak tümüyle çekileceklerini söylediğini aktardı. Dün Filistinli kaynaklar İsrail tanklarının nüfusun yoğun olduğu merkezlerden uzaktaki sınır boylarına çekildiğini, Gazze’yi güney ve kuzeyle bağlayan ana arter Selahaddin Caddesi’nin de açıldığını belirtti. 

Hamas: Yeniden silahlanırız 
Binlerce binanın yerle bir olduğu Gazze’de dün silahlar konuşmazken, bankalarla bazı dükkânlar açıldı. Hamas’ın hâlâ yönetimde olduğunun simgesi olarak tekrar sokaklara çıkan Hamas polisi, kavşaklarda trafiği yönlendirdi, dükkanlarda fiyatları denetledi. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Übeyde, zafer ilan edip yeniden silahlanacaklarını açıkladı. İsrail’in 500’den militan öldürdüğünü söylemesine rağmen sadece 48 savaşçı kaybettiklerini öne süren Ebu Übeyde, İsrail’in çoğu dost ateşinde 10 askerinin öldüğü açıklamasına da en az 80 askerin öldüğü iddiasıyla yanıt verdi. “İsrail hedeflerin ulaşmak yerine sivilleri öldürdü. Amaç Hamas’ı devirmekti, hezimete uğradı” diyen sözcü, şu mesajı verdi: “Cephaneliğimiz etkilenmedi. Aralıksız roket attık. Hala da fırlatıp hedefi tutturabiliriz. İsrail ABD ve Avrupa desteğiyle silahlanmamızı önleme çabasında. Bırakın ne isterlerse yapsınlar. Direniş için silah getirmek ya da üretmek bizim görevimiz ve nasıl yapılacağını gayet iyi biliyoruz. Askeri kapasite olarak kaybımız küçük, hatta savaş bitmeden bu kaybın büyük kısmını telafi ettik.” 22 günlük savaş boyunca İsrail’e 345 Kassam, 213 Grad roketi ve 422 top mermisi attıklarını da sıraladı. 

‘Deprem yaratan bomba’
Gazzelilerin ağızlarına atacak bir lokma aradığı enkazlardan hâlâ ceset çıkıyor. Bir kadın cesedinin ardından bir çocuk bacağı çıkaran sağlık çalışanı Ahmed “Cesetler paramparça. İnsan mı hayvan mı, bilemiyoruz. Utansınlar. Biz insanız” diye isyan ederken, ambulans şoförü Abed Şerefi “İki hafta sonra 15 çocukla kadının cesedini çıkardık. Öylesine çürümüşler ki, cinsiyetleri ayırt edemiyoruz. Tüm cesetleri bulamayacağız” dedi. Ölü sayısı 1300’ü geçerken, kurbanların en az 700’ü sivil, en az 410’u çocuk. Refah’ta Care için çalışan ve altı çocuğunu evinin enkazında hayatta tutmaya çalışan Cevad Harb, “İsrailliler yerin dibine inen bir silah kullanıyor gibiydi. Deprem dalgaları yayıyordu” diye konuştu. Çocuklar şokta, uyku, yemek, içmekten kesilmiş halde titriyor.  

Hamas’a eleştiriler var
Hamas’a eleştiriler de yükseldi. Filistin’deki El Fetih örgütü, Gazze Şeridi’nde İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmalar sırasında, Hamas’ın kendilerine bağlı 16 kişiyi öldürdüğünü öne sürdü. 55 yaşındaki işadamı Ebu İhab ise “50 yıl geriye gittik. Hamas hata yaptı. Savaşın siyasi hedefleri ve askeri planı olmalı. Hamas İran ile Suriye’nin vaatlerine kanarak maceraya atıldı, sonucu felaket oldu” dedi. Banka sırasında bekleyen Kerim Ebu Şeriye “Hamas bize yıkımdan başka ne getirdi? Zafer nerede” diye söylenirken, bir taksi şoförü Hamas’ın artık sınırın açılması ve yeniden inşa için para bulmayı düşünmesini istedi. Fetih taraftarı bir öğretmen duygusal Filistin halkının Hamas’ı kucaklayacağı görüşündeydi. Bazılarının hapishaneler bombalanmışken yağmayı önlemek için hırsızların bacağını kırmakla suçladığı Hamas, Cebeliye’de bir yağmacının linç edilmesini havaya ateş açarak önledi. İsrail basını, İsrail’e savaş suçu davası açılabileceği ve askerlerin tutuklanma olasılıklarının bulunduğu Avrupa’ya gitmemeleri gerektiği yönündeki endişeleri yazdı. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, sivil ölümlerini ‘Şartların sonucu’ diye nitelerken, dünya karşısında bununla yüzleşmek zorunda kalacaklarını belirtti.
 (Dış Haberler)