'İsrail çocukları canlı kalkan yaptı'

İsrail insan hakları örgütü B'Tselem, İsrail ordusunun, Nablus'a 1 Mart'tan itibaren beş gün boyunca düzenlediği operasyonlar sırasında Filistinli çocukları canlı kalkan olarak kullandığını öne sürdü.

KUDÜS - İsrail insan hakları örgütü B'Tselem, İsrail ordusunun, Nablus'a 1 Mart'tan itibaren beş gün boyunca düzenlediği operasyonlar sırasında Filistinli çocukları canlı kalkan olarak kullandığını öne sürdü. Açıklamaya göre, 11 yaşındaki Cihan Daduş adlı Filistinli kız, örgüt çalışanlarına 'İsrail askerlerinin evlerine geldiğini, baskın sırasında ateş açan silahlı kişiler hakkında kendisini ve akrabalarını sorguladıklarını' anlattı. Cihan, askerlerin kendilerini komşu eve götürmesini, yoksa tutuklayacaklarını söylediklerini belirtip, "Üç asker arkamdan yürüdü. Eve ulaştığımızda birçok asker vardı. Askerler eve girmemi emretti, içeri girdim" dedi. Cihan, askerlerin etrafı el feneriyle aydınlatarak kendisine odalar hakkında sorular sorduklarını, daha sonra iki askerle eve döndüğünü belirtti. Askerlerden birinin kendisine teşekkür ettiğini ve bu olayı kimseye anlatmamasını istediğini söyleyen Cihan, "Beni öldürürler ya da hapse atarlar diye korktum. Hâlâ, askerler yeniden gelip burayı işgal eder beni götürürler diye korkuyorum" dedi.
B'Tselem, 15 yaşında bir çocuk ve bir adamın da aynı şekilde kullanıldığını iddia etti. İsrail ise konunun araştırıldığını belirtti.