İsrail Eurovision'da 'Düğmeye bas' diyecek

Ortadoğu'nun yegâne nükleer gücü olmasına karşın İran'ın 'nükleer tehdit' olduğu iddiasıyla vurulması için kampanya yürüten İsrail'de hâkim haleti ruhiye, Eurovision şarkı yarışmasına yansıdı.

KUDÜS - Ortadoğu'nun yegâne nükleer gücü olmasına karşın İran'ın 'nükleer tehdit' olduğu iddiasıyla vurulması için kampanya yürüten İsrail'de hâkim haleti ruhiye, Eurovision şarkı yarışmasına yansıdı. Önceki gün Eurovision'da ülkelerini temsil edecek TeaPacks grubunun hazırladığı dört şarkıdan beğendiklerine telefonla oy veren İsrailliler, oybirliğiyle 'Düğmeye Bas' adlı şarkıyı seçti. Şarkının ilginçliği sözlerde isim geçmese de, alenen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın hedef alınması: 'Bazı çılgın yöneticiler var/Saklanıp bizi kandırmaya çalışıyorlar/Zarar vermek için şeytani ve teknolojik iradeleri var/Sonunda düğmeye basacaklar.'
Diğer üç şarkıya hiç oy çıkmazken, Akdeniz ezgileriyle rock'ı harmanlayan ve İngilizce, Fransızca ile İbranice sözleri olan 'Düğmeye Bas'ın söz yazarı olan solist Kobi Oz "Doğru bir tınısı ve çokkültürlü yapısı var. Amacımız, normal kurallara karşı çıkmaktı. Zaten gerçek sanat da tartışma yaratır" dedi.