İsrail fosforunun kavurdukları...

İsrail fosforunun kavurdukları...
İsrail fosforunun kavurdukları...

FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

İsrail Gazze saldırılarını derinleştirip şehir çatışmalarına girişirken, Filistin tarafından ölü sayısı 900'ü aştı. Eti kemiğe dek yakan beyaz fosfor bombası kullanıldığının kanıtları artıyor. Sadece Han Yunus köylerinde bir kişi öldü, 60 kişi ağır yanıklarla hastaneye kaldırıldı. AP?yananların kanıt niteliğindeki fotoğraflarını geçti

GAZZE - İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırısı 17 günde 905’den fazla Filistinliyi öldürüp 4 binden fazlasını yaraladı. Kurbanların en az 277’si çocuk. Pek çok İsrailli yetkili sona yaklaşıldığını söylerken, binlerce yedek asker sevk edildi. Dün İsrail askerleri militanlarla şiddetli şehir çatışmalarına tutuşurken, ez 19 Filistinli öldü. On binlerce Filistinli yollara döküldü ama sığınacakları yerleri yok. İsrail’in eti kemiğe dek yakan beyaz fosfor bombası kullandığı ve bunun sivillere zarar verdiğine dair kanıtlar da arttı.
En son Han Yunus’un köylerine topla atılan beyaz fosfor bombalarının en az 60 sivili hastanelik ettiği, 41 yaşındaki Hanan Annacar adlı kadının ölümüne ve 17 yaşındaki Muhammed Nebih Ahmed’in ağır derecede yanmasına yol açtığı belirtildi. Los Angeles Times’a konuşan Huza köylüleri, İsrail sınırından top ateşiyle yanan nesnelerin atıldığını, bunların 20 ev ve BM idaresindeki okulu yaktığını anlattı. 35 yaşındaki Züheyr Muhammed Recila “Biri mutfağıma isabet edip yangın çıkardı. Söndürmeye çalışıyordum ki diğeri bebek kızım Mayar’ın üzerine düştü. Ateş bloğuydu, plastik yanıyor gibiydi. Üstünden attığımda patlayıp kalın beyaz dumanla kötü bir koku çıkardı. Alevler evi kül etmeden canımızı zor kurtardık” dedi. 

‘Tenleri eridi’
Times, ‘Yanan kurbanlar fosfor iddialarını doğruluyor’ haberi yaptı. Karara köyü sakinlerinden 20 yaşındaki Muhammed Tahsin, evi önünde otururken havada bir merminin patlamasıyla beyaz duman çıktığını, iki kuzeninin acı içinde kıvranmaya başladığını anlattı. Tahsin “Elbiseleri ve derilerinin yandığını, tenlerinin eridiğini gördüm” dedi. Doktorlar göğsü ve sırtından ağır yanıkları olan 17 yaşındaki Muhammad Nebih Ahmed’i tedavi imkânlarının olmadığını söylerken, ailesi Mısır’a sevk etmeyi umuyor. Ama Han Yunus’tan Mısır sınırına gitmek çok tehlikeli.
Nasır hastanesi başhekimi Yusuf Riş, yanık, nefes alma güçlüğü, boğaz ve göz yanması sebebiyle 60 kişinin geldiğini söyleyip, “Mermileri incelemek için uzmana gerek var, ama yanıklara ancak beyaz fosforun yol açabileceği sonucuna vardık. 10 yıldır bu hastanede çalışıyorum. Böyle şey görmedim” dedi. Sağlık Bakanlığı, Gazze’deki tüm doktorların doku örnekleri topladıklarını, bunları fosfor testi için uluslararası laboratuvarlara göndereceklerini ve İsrail hakkında bağımsız uluslararası soruşturma talep edeceklerini belirtti. İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü de, sınırın İsrail tarafındaki uzmanlarının fosfor bombası fırlatıldığını gözlemlediklerini, bunların Cebeliye mülteci kampı dahil nüfusu çok yoğun yerler üzerinde patladığını duyurdu. Ancak İsrail uzmanlarına geçiş izni vermediği için Gazze tarafında ölü-yaralı araştıramayan HRW, Times’ın fotoğrafını yayımladığı İsrail cephaneliğindeki M825A1 kodlu mermilerin ABD yapımı beyaz fosfor bombası olduğunu doğruladı.  

‘Çok amaçlı kullanım’
İsrail ordusu sözcüsü ise, uluslararası yasalara uygun silahlar kullandıklarını, beyaz fosforu çok amaçlı kullanmadıklarını savundu. Uluslararası yasalarda birlikleri kamufle için sis bombası şeklinde kullanımı kabul gören beyaz fosfora toptan yasak yok. Ama 1980 tarihli Cenevre sözleşmesi sivil yerleşimlerde silah olarak kullanılmamasını söylüyor. İsrail bu sözleşmeye taraf değil.
Dün BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail saldırısını ‘kuvvetle kınayan’, ‘vahim boyutta kitlesel çapta insan hakları ihlalleri’, ‘sistematik olarak Filistin altayıpısının imhası, sivillerle sağlık kurumlarının hedef alınması’yla suçlayan ve ihlalleri araştırma misyonu kurulmasını öngören karar çıkardı. 47 üyeden 13 Avrupa ülkesinin katılmadığı, Kanada’nın aleyhte oy kullandığı karar, 33 Afrika, Asya, Arap ve Latin Amerika ülkesinin oyuyla kabul edildi. Türkiye’nin yardımını taşıyan beş TIR Gazze’ye ulaştı.
Alçaktan uçan İsrail uçaklarının Refah’ta Mısır hava sahasını kullandığı iddia edilirken, Hamas dün 13 füze attı. (Dış Haberler)