İsrail fuarında Türkiye ve KKTC'ye büyük alaka

İsrail fuarında Türkiye ve KKTC'ye büyük alaka
İsrail fuarında Türkiye ve KKTC'ye büyük alaka

Türk standı ilgi görünken, Türkiye kökenli Ramiz?in dönerleri, tulumba tatlısı ve lahmacunların önünde kuyruklar oluştu. FOTOĞRAF: NURSEL GÜRDİLEK / AA

TEL AVİV - İsrail’deki Uluslararası Akdeniz Turizm Fuarı’nda Kıbrıs Rum Yönetimi’nin itirazlarına rağmen bu yıl ilk kez KKTC de yer alırken, Gazze krizi yüzünden gerilen ilişkilere rağmen Türkiye standı yoğun ilgiyle karşılaştı. KKTC’nin ‘Kuzey Kıbrıs’ adıyla lanse edilmesini önleyemeyen Rum yetkililer, 15 yıldır katıldıkları fuarı boykot etti.
Tel Aviv’de önceki gün başlayan fuarda, Türkiye ve KKTC standları yanyana kuruldu. Rum yetkililerinin baskılarına fuar organizatörleri, KKTC’nin İsrail’de bir ticaret ve turizm ofisiyle temsil edildiğini hatırlatıp, “Burası demokratik bir ülke, biz de ticari amaçlı bir fuar düzenliyoruz. Siyasetle ilgimiz yok. KKTC’nin fuar koşullarına uyması halinde katılımında sakınca yok” yanıtını verdi. Rum yetkililer dün sabah bir TIR dolusu malzemeyle fuar alanına gelip ‘KKTC varsa biz yokuz’ resti çekse de başarılı olamayınca fuardan çekildi. KKTC yetkilisi Savaş Uğurlu gördükleri ilgiye şaşırdıklarını belirtip ilk kez geldikleri İsrail’de, İsrailliler’in Türkler’i çok sevdiklerini gözlemlediklerini kaydetti.
Türkiye de fuar standını, ‘İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ konseptiyle hazırladı. Türk standı her yılki ilgiden yoksun kalmadı. (aa)