'İsrail Gazze'de savaş suçu işledi'

'İsrail Gazze'de savaş suçu işledi'
'İsrail Gazze'de savaş suçu işledi'

Gazze?nin güneyindeki Abasan?da yaşayan Filistinlilerin hayatı, İsrail ordusu ocaktaki saldırıda evlerini yıktığından bu yana değişmedi. FOTOĞRAF: REUTERS

CENEVRE - BM’nin Filistin insan hakları komiseri ve özel raportörü Richard Falk, İsrail’in Gazze operasyonlarıyla savaş suçu işlediği sonucuna varmayı gerektiren nedenler olduğunu belirtti. Falk, BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu raporda “Savaşın yasallığı için sivillerle askeri hedeflar arasında ayrım gözetildiği belirlenmeli. Aksi halde saldırılar yasadışıdır ve uluslararası hukuka göre savaş suçu oluşturur. İlk kanıtlar buna işaret ediyor” dedi. BM’nin çatışmalarda çocukların korunmasıyla sorumlu temsilcisi Radhika Coomaraswamy 15 Ocak’ta İsrail askerlerinin 11 yaşındaki Filistinli bir oğlan çocuğunu Gazze’de kendilerine açılan ateşe karşı önlerinde yürüterek ve binalara sokarak kalkan olarak kullandığını rapor etti. İsrail askerlerini çocuklara ateş etme, bir anne ile çocuğunun bulunduğu evi buldozerle yıkma, sivilleri soktukları bir evi ertesi günü bombalamakla suçlayan Coomaraswamy, böyle yüzlerce örnek olduğunu belirtti.
İsrailli ‘İnsan Hakları İçin Doktorlar’ örgütü de, ordunun Gazze’de tıp alanındaki etik kuralları ihlal ettiğini rapor etti. Buna göre İsrail ordusu yaralı ailelerin tahliyesini önledi, sivilleri aç-susuz bıraktı, hatta Filistin sağlık ekiplerine ateş açıp 16’sını öldürdü, 25’ini yaraladı. (afp)