'İsrail Gazze'de savaş suçu işledi'

'İsrail Gazze'de savaş suçu işledi'
'İsrail Gazze'de savaş suçu işledi'

İsrail saldırısında Gazze kenti ve etrafındaki mülteci kampları yerle yeksan olmuştu. FOTOĞRAF: AP

KUDÜS - İsrail’in 28 Aralık 2008’de başlattığı 22 günlük Gazze saldırısıyla ilgili kapsamlı raporunu açıklayan Uluslararası Af örgütü, Yahudi devletini ‘savaş suçuyla’ itham etti. Sivillerin gelişigüzel bombalandığı ve çocukların canlı kalkan olarak kullandığını belirten örgüt İsrail’e uluslararası silah ambargosu çağrısı yaptı. 
İsrail güçlerinin binlerce evi yıkıp 300’ü çocuk yaklaşık 1400 kişiyi öldürdüğünü belirten örgüt, 117 sayfalık raporunda “Yıkımın çoğu gelişigüzel ve kasıtlıydı. Yüzlerce sivil, güdümlü silahlar, havadan bombardıman, füzeler ve tank mermileriyle öldürüldü. Çocuk ve kadınlar dahil diğerleri ise askerler için tehdit arz etmedikleri halde yakın mesafeden vuruldu” dedi. Yakından ateş açılarak katletme vakalarının çoğunu araştırdığını belirten örgüt, bu şekilde evlerinden kaçıp sığınacak yer arayan çocuk ve kadınların kasten hedef alındığını kaydedip şu sonuca vardı: ‘Silahsız sivilleri öldürmek savaş suçudur.’ İsrail’in vücudu yakıp kavuran beyaz fosforu nüfusu yoğun bölgelerde kullandığı ve uluslararası hukuku çiğnediği belirtildi. Örgüt ayrıca atıldıktan sonra yüzlerce küçük öldürücü parçalara ayrılan bombaların kullanılmasını da eleştirdi. İsrail ordusunun bir evde odanın birine hanehalkını doldurup diğerinde keskin nişancılarını yerleştirdiğini hatırlatıp ekledi: “Hem yetişkinler hem çocuklar canlı kalkan yapıldı. Kasten sivilleri askeri amaçlar için kullanmak savaş suçudur.” Örgüt Filistinli örgütlerin İsrail kentlerine attığı roketlerle ilgili ‘Bu tür saldırılar savaş suçu teşkil ediyor, kabul edilemez’ notunu düşse de İsrail’in Hamas’ı kalkan olarak kullandığı suçlamasına destek vermedi. 

İsrail: Yalana dayalı rapor
Filistinlilere göre öldürülen 1400 kişiden 900’ü sivil. İsrail 1116 kişiyi öldürdüğünü, bunların 295’inin çocuk olduğunu kabul ediyor. İsrail ordusu 10 kayıp verirken, Filistinlilerin roket saldırılarında da üç sivil ölmüştü. Hamas, savaş suçlarına yeterince vurgu yapmadığı gerekçesiyle rapordan tatmin olmazken, İsrail “Yalana dayalı rapor, terör örgütü Hamas’ın maniplasyonlarına boğun eğildiğini gösteriyor” diyerek suçlamaları reddetti. (afp, ap, Reuters)