İsrail Gazze'yi karadan eziyor

İsrail Gazze'yi karadan eziyor
İsrail Gazze'yi karadan eziyor

FOTOĞRAFLAR: AP, REUTERS

İsrail'in hava bombardımanı ikinci haftaya girerken, İsrail askerleri dün akşam helikopter ve tanklar eşliğinde Gazze şeridine girdi. Kara harekâtının ilk kurbanı Filistinli bir çocuk olurken, İsrail dün dolu bir camiyi de vurdu

GAZZE - Bir haftadır ‘Dökme Kurşun’ operasyonuyla Gazze’ye havadan bomba yağdıran İsrail dün akşam kara harekâtı başlattı. Bir haftadır Gazze sınırına 10 bin asker yığan İsrail ordusu,  “İsrail’in güneyine yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek ve Hamas’ın terör altyapısını imha etmek” için kara harekatı başlattığını duyurdu. Gazze’deki yerel radyolar, askerlerin üç noktadan bölgeye girdiğini, Filistinli militanlarla bu bölgede çatışmaların da başladığını aktardı. İsrail askerleri, yoğun tank ateşi ve F-16 uçaklarının desteğinde Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’un doğusu, Cebeliye mülteci kampının doğusu ile Karni Geçişi’nden Gazze şeridine giriş yaptı. Kara operasyonunun ilk kurbanı da İsrail tankından açılan ateşte ölen Filistinli bir çocuk oldu. 11 Filistinli yaralanırken, Hamas İsrail askerinin zayiat verdiğini iddia etti.Başbakanlık binlerce yedeği askere çağırırken, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, “Operasyon günlerce sürebilir” derken Hamas “Düşman bunun bedelini çok ağır ödeyecek” tehdidi savurdu.
 Hamas’ın Suriye’de sürgündeki lideri Halid Meşal ise dün İsrail’i uyarırken, “Kara saldırısı başlatma aptallığını gösterirsen, Gazze’de seni kara kader bekliyor. Bu senin lanetin olur, Allah’ın öfkesi üstünüze düşer. Kaçmayacağız, teslim olmayacağız ve şartlarınıza boyun eğmeyeceğiz.” dedi.  Hamas radyosu da, iki yıl önce kaçırdıkları İsrail askerine atıfla “Karadan girerlerse, Gilad Şalit’in yeni arkadaşları olur” tehdidini yayımladı.

İsrail dolu camiyi vurdu
Bir haftasını dolduran hava bombardımanında vurulan 800 hedefte en az 75’i çocuk, 21’i kadın olmak üzere 460 kişi öldü, 2 bin 290 kişi yaralandı. İsrail dün Cebaliye’de içinde 200’den fazla kişi namaz kılarken bir camiyi vurup aralarında 10 ve 12 yaşlarında iki erkek kuzenin de olduğu dördü çocuk en az 16 kişiyi öldürdü, 16’sı ağır 60 kişiyi yaraladı. Beyt Lahiya’da roket fırlatma yeri olduğu gerekçesiyle ‘Amerikan’ lakaplı bir okulu yerle bir edip korumasını öldürdü. Hamas liderlerinden Nizar Reyyan’dan sonra roketlerden sorumlu komutan Zekeriya Cemal de öldürüldü. 

Hamas’tan İsrailliye SMS
Dün Hamas’ın fırlattığı roketlerden biri 30 km ötedeki Aşhod’da iki kişiyi yaraladı. İsrail, Hamas roketlerinin 40 km ötedeki Berşeba’yı vurması üzerine bunun 30 km doğusundaki Dimona nükleer tesisini de menzile alabileceği kaygısına kapıldı. İsrail’in Filistinlilere telefonda tehdit savurma taktiğini de kapan Hamas, İsraillilerin cep telefonlarına gönderdiği 70 bin kısa mesajın içeriğini şöyle aktardı: ‘Filistinlilerin direniş füzeleri nerede olursanız olun size ulaşacak ve hükümetiniz sizi koruyamayacak.’ İsrail medyası ise telefonlara bozuk bir İbraniceyle ‘Tüm kentlere üzerine roketler, sığınaklar korumaz, Kassam roketi, Hamas’ yazılı mesajın düştüğünü duyurdu. İsrail de, Hamas’ın radyo-TV yayımlarına İbrani aksanlı Arapça ile şu mesajları sokmaya başladı: “Hamas liderleri tünellerde saklanıyor ve sizi İsrail ordusunun önüne terk ediyor. Hamas liderleri size yalan söyleyip hastanelerde saklanıyor.” TV’de Meşal’in intifada çağrısı yapan görüntüsü aniden kaybolup yerine açılmayan telefon görüntüsü gelirken, “Hamas sizi terk etti. Liderleri ararsanız, yanıt vermiyorlar” denildi.

‘Kolay ve kısa olmayacak’
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak,  “Harekat kolay ve kısa olmayacak” dedi. Barak, Hizbullah’ı kastederek, İsrail’in Lübnan sınırında her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olduğunu ifade etti. Dün İsrail’in dolu bir camiyi vurması sonucu 10 ve 12 yaşlarında iki kuzen öldü. 
(Dış Haberler)