İsrail geçici ateşkesi reddetti

İsrail geçici ateşkesi reddetti
İsrail geçici ateşkesi reddetti
Gazze yeni yıla İsrail bombardımanında girdi. AB'nin 48 saatlik geçici ateşkes çağrısını reddeden İsrail, 'Hamas'ın roket atma ve silahlanmayı bırakması şartı' koştu. BM'ye göre kurbanların dörtte biri sivil

GAZZE - Uluslararası toplumun acil geçici ateşkes çağrılarını reddeden İsrail, dün yılın son ve ‘Dökme Kurşun’ operasyonunun beşinci gününde, Gazze’ye bombalamayı sürdürürken, tank ve askerleri de sınırda bekliyordu. Gazze’de ölü sayısı en az 390, yaralı sayısı 2 bin olarak hesaplanırken, BM kurbanların en az yüzde 25’inin sivil ve en az 42’sinin çocuk olduğunu açıkladı. Dün ambulansın yanına füze düşmesi sonucu bir doktor öldü ve iki doktor yaralandı.
AB Dönem Başkanı Fransa’nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner önceki gece telefon açıp insani yardım için 48 saatlik ateşkes isterken, ABD de perde arkasından ateşkes telkini yaptı. Bunun üzerine İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile yaptığı toplantıda, ‘Saldırıları durduralım, ama Hamas roket atmayı sürdürürse kara operasyonu düzenleyeceğimiz şartını da koyalım’ gibi değerlendirmeler yapıldı. Sonuçta Barak’ın ‘öneri değerlendirilsin’ görüşüne karşı Olmert ile Livni’nin ‘red’ görüşü ağır bastı. Olmert “Şartlar olgunlaşırsa ve güneyde daha iyi güvenlik sağlayacak diplomatik çözüm olabileceğini düşünürsek, ateşkesi göz önüne alacağız. Ama şu anda, bu yok” dedi. Dışişleri sözcüsü “Hamas roket atmayı sürdürdükçe, tek taraflı geciçi ateşkes önerisi gerçekçi değil. Ancak kalıcı ateşkes için ciddi anlaşmaya ulaşma amacıyla diyalog var...” açıklamasını yaptı. Ordu, 6 bin 500’lük ilk etabın ardından 2 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. 

‘Cellat ile kurban aynı kefede’
Hamas sözcüsü Fevzi Barhum ise, özellikle önceki gün AB dışişleri bakanları toplantısından çıkan roket saldırılarını şartsız durdurması talebine atıfla, uluslararası toplumu eleştirdi: “Dengesiz. Cellat ile kurbanı aynı kefeye koyuyor.” Barhum, uluslararası ve Arap çabalarının İsrail’in saldırganlığını sona erdirme veGazze’nin yeniden inşasına odaklanması gerektiğini söyledi. Hamas, İsrail’in kara operasyonu hazırlığına karşı da “Gazzeli çocuklar, İsrail askerlerinin cesetleri ile tankların parçalarını toplar” tehdidi savurdu. Reuters, sınıra uzaktan kumandalı bomba ve mayın döşemekle meşgul militanlarla konuştu. Etli sandviç ve kolanın olduğu azıklarını açarken “İsrail askerleriyle aramızdaki fark onlar evlerine dönecekleri günü iple çekerken biz şehit olma umuduyla ailemizle vedalaşıp evden çıkıyoruz. Onları böyle parçalayacağız” diyen iki militan, sandviçten haşin bir ısırık kopardı. 

‘Hamas roketi Çin malı’
İsrail dün Hamas hükümet binaları, Başbakan İsmail Haniye’nin ofisi, silah depoları ve Mısır’dan mal getirilen tünelleri vururken, Şinbet şefi Yuval Diskin Hamas’ın yönetim becerisinin ağır darbe yediği, silah geliştirme tesislerinin yok edildiğini ve silah kaçırdığı tünellerin büyük zarar gördüğünü söyledi. Mısırlı yetkililere göre 200 tünelden 120’si vuruldu. Üniformalı güçlerinin 200 kadarı öldürülen Hamas ise, roketlerinin bir zamanlar en fazla 18 km olan menzilini genişletiyor. Son olarak beş Grad 2 roketi Gazze’ye 40 km mesafedeki Berşeva’ya ulaşıp bir okulu vurdu. Tatil olduğundan zarar gören olmadı. İsrailli ordu yetkilileri roketin ‘Çin malı’ olduğunu açıkladı.

Dünyada gösteri İran’da bombacı kayıtları...
ABD’de büyük kentlerde binlerce kişi İsrail’i protesto ederken, İran’
da muhafazakâr öğrenciler, Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’dan İsrail’e intihar saldırıları düzenlemek için resmi izin talep etti. 25 bin öğrenci intihar bombacısı olmak için kayıt yaptırırken, milletvekilleri ile öğretim üyeleri de Gazze’ye gitmek için sıraya girdi. Bir İranlı “Bu dini görev. Filistinliler kesilirken nasıl dururum” dedi.
FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

(Dış Haberler)