İsrail gençliği mecburi askerlikten kaçıyor

Varlığını asker bir millet olmasına borçlu olmakla övünen İsrail'de hem erkekler hem kadınlar için zorunlu olan askerliğe sadakat azalıyor.

TEL AVİV - Varlığını asker bir millet olmasına borçlu olmakla övünen İsrail'de hem erkekler hem kadınlar için zorunlu olan askerliğe sadakat azalıyor. Özellikle zengin kesimlerde Filistinlilere yönelik işgal politikalarından bezginlik duyan gençler, artık askerleri değil modellerle şarkıcıları idol kabul ediyor. 'Bir Yıldız Doğuyor' yarışmasına katılan sekiz gençten beşinin askere gitmediğinin ortaya çıkması bunun yeni göstergesi oldu. Gençlerin dini eğitim veya ruh sağlıklarıyla ilgili sorunları gerekçe göstererek askerlikten kaytarması sonucu kadınların yüzde 43'ü ile erkeklerin yüzde 25'inin askeri görevlerini yerlerine getirmediği saptandı. Bunlar arasında çok meşhur isimler de var: Leonardo Di Caprio'nun model sevgilisi Bar Refaeli, pop yıldızı Avi Geffen ve kariyerini geliştirmesi için ayrıcalık uygulanan Chelsea formalı futbolcu Ben Sahar.
Tüm ömrünü orduda geçirmiş Savunma Bakanı Ehud Barak askerlikten kaytarmayı azaltmak için harekete geçeceğini belirtip şu çıkışı yaptı: "Toplumca kaytarmacıları kahraman gibi görmemeliyiz. Halkın ordusu olmaktan çıkıp halkın yarısının ordusu haline geliyoruz. Asker muharebeye gittiğinde toplumun gözünde enayi olduğu hissine kapılmamalı. Varoluşu tehdit altındaki bir toplum ancak kendini savunanlara saygı gösterirse hayatta kalır." Bir grup da, Tel Aviv'de askerden kaçmayı zorlaştıran yasalar çıkarılması için yürüdü.
İsrail'in askeri gücü bir tehdit karşısında tüm ülkeyi harekete geçirebileceği fikrine dayanıyor. Sadece Arap vatandaşlarla dini eğitimlerini sürdürebilmeleri için Ultra-ortodoks Yahudiler için askerlik zorunlu değil. (Observer)