İsrail halkının sağı tercihi Erdoğan'ı üzmüş

SİVAS/KUDÜS - Başbakan Tayyip Erdoğan, cuma gecesi Reuters’e verdiği demeçte, Davos krizi sonrası Türkiye’nin Ortadoğu’daki rolünü ve İsrail seçim sonuçlarını değerlendirdi. “Maalesef İsrail halkının sağ partilere oy verdiği gördük ve bu beni biraz üzdü. Seçim çok karanlık bir tablo çizdi” yorumunu yapan Erdoğan, İsrail’e “Gazze’de ateşkesle birlikte ambargo kalkmalı. Filistin halkı insan haklarına aykırı açık hava hapishanesinden kurtarılmalı” tavsiyesinde bulundu. Başbakan, ABD Başkanı Barack Obama ile yapmaya hazırlandığı telefon konuşmasında Ortadoğu’ya selefinden farklı yaklaşım geliştirmesini isteyeceğini belirtip “Obama’dan sessizlerin sesi, kimsesizlerin kimi olmasını bekliyorum” dedi.
İsrail’i sert eleştirip Hamas’ı savunmasının Türkiye’nin arabuluculuk rolüne kısa vadeli de olsa zarar verdiği savıyla ilgili Erdoğan şunları söyledi: “Ben öyle düşünmüyorum. Türkiye biricik uluslararası konuma sahip güçlü bir ülke. Müzakerelerde rol almayı biz istemedik. Suriye-İsrail müzakerelerinde her iki ülke de Türkiye’nin arabulucuğunu istedi, o yüzden yer aldık. İsrail-Filistin müzakereleri de böyle oldu.” İsrail’e karşı Hamas’ı tuttukları düşünülürse Türk dış politikasının yanlış anlaşılacağını, Türkiye’nin barış istediğini ve bölgedeki yardıma muhtaçları, bu durumda Gazze’deki sivilleri savunduğunu anlatan Erdoğan, AKP tarafından dünyadaki etkisinin yeniden tesis edilmesi sonrası Türkiye’nin bu gücünü bölgesel krizleri çözmeye yöneltmesinin doğal olduğunu söyledi. Anti-Semitizm gibi İslamfobinin de insanlığa karşı suç olduğunu sözlerine ekledi. 

İsrail’in Şalit şartı
Hamas’ın bir kaç gün içinde 18 aylık ateşkese varmaktan söz etmesinin  akabinde İsrail Başbakanı Ehud Olmert 2006’da kaçırılan asker Gilad Şalit bırakılmadan ateşkes anlaşmasına varmayacaklarını duyurdu. Olmert, “Şalit bırakılmadan geçişleri açmayacağız. Diğer tüm açıklamalar geçersiz. Bu açık ve net tutumumuz” dedi. Hamas yetkilileri, İsrail’i pazarlıta konum değiştirmekle suçlarken, dün Gazze’den atılan Grad roketi ilk kez İsrail radarlarına yakalanmadan 38 km ötedeki Aşdod kenti yakınına düştü. (Reuters, afp)