İsrail Hamas liderini dört eşi ve 10 çocuğuyla öldürdü

İsrail Hamas liderini dört eşi ve 10 çocuğuyla öldürdü
İsrail Hamas liderini dört eşi ve 10 çocuğuyla öldürdü

Rayan, geçen yıl Cebeliya?daki mülteci kampında Hamas?ın tatbikatlarına katılıp, militanlarla poz vermişti. FOTOĞRAF: ap

Gazze'de ölü sayısı 400'ü aşarken, İsrail ilk kez bir Hamas liderini vurdu. İntihar saldırıları telkin eden Rayan, dört eşi ve 10 çocuğuyla hedef oldu. İsrail ordusu 'yıkıcı ama kısa süreli' kara harekâtı için emir bekliyor

GAZZE - Yeni yıla İsrail saldırılarıyla giren Gazze’de altı günde ölü sayısı 420’yi, yaralı sayısı 2 bin 100’ü buldu. Yaralılardan 250’sinin durumu çok ciddi. Dün operasyonda ilk kez Hamas’ın üst düzey bir siyasi lideri ailesiyle birlikte öldürüldü. Hamas’ın şahinlerinden Nizar Rayan’ın Cebeliye’de dört eşi ve çocuklarıyla kaldığı evden sağ çıkan olmadı. Füze saldırısında Rayan, dört eşi, 12 çocuğundan biri yedi ve biri 10 yaşında olmak üzere  10’u öldü. İsrail’e intihar saldırılarının destekçilerinden Rayan, Batı Şeria’nın da Hamas kontrolüne geçmesini savunuyordu. ‘Şehitler camii’nde vaaz veren, Hamas’ın İslam Üniversitesi’nde şeriat profesörü olan, intihar bombacılarına moral veren, belinde patlayıcılarlı dolaşan, Hamas’ın beş karar vericisinden biri olan 51 yaşındaki Rayan, saklanması gerektiği uyarısına karşın evini terk etmemişti. Hamas, İsrail’e ağır bedel ödeteceği tehdidi savurdu. Dün ayrıca Cebeliye mülteci kampının ortasındaki cami yakınında bulunan apartman füze saldırısında yerle bir oldu.
İsrail hükümetine büyük çaplı ama kısa süreli kara operasyonu tavsiye eden ordunun sözcüsü, “Piyade, top ve diğer güçler hazır. İçeri girmek için emir bekliyorlar” dedi. Kalıcı ateşkes için uluslararası gözlemci konuşlandırılmasını isteyen Başbakan Ehud Olmert, “Uzun bir savaş çıkarımıza değil ve geniş bir cephede savaş istemiyoruz” diye konuştu. 

YouTube aracı ters tepti
İsrail ordusunun Youtube’dan yayımladığı operasyon görüntülerinin altından ise sivillerin öldürüldüğü iddiası çıktı. Ordunun ‘Hamas’ın roketlerini güvenli bir yere nakleden kamyona başarılı nokta atışı’ diye sunduğu saldırıyla ilgili İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem kamyonun sahibiyle görüştü ve olay yerinde fotoğraflar çekti. Hiçbir örgütle bağlarının bulunmadığını söyleyen Ebu Hamud Sanur, metal atölyesinin sahibi olduğunu, yağmalanır korkusuyla malzemeleri kurtarmaya çalıştıklarını, metal parçalarını doldurdukları kutuları iki kamyona yüklediklerini, astımlı olduğundan tozdan kaçmak için kamyondan uzak durduğunu, bu sırada füzenin atılmasıyla etrafa beden parçalarının saçıldığını ve bayıldığını anlattı. İkisi 14, diğerleri 15, 17, 20, 24, 26 ve 32 yaşlarında sekiz oğlu ölen baba “Kim çocuklarının ölümünü ister? Kim barıştan nefret eder? İsrailin olayla ilgili beyanı tümüyle yanlış” dedi. B’Tselem İsrail’den soruşturma  talep etti.

Bir kutu domates 12 dolar
Operasyon yüzünden kış ayazında evsiz, elektriksiz, susuz kalan Gazzeliler, bombardımana hedef olma korkusuyla İsrail sınırındaki tarlalardan ürün toplamaya da gidemiyor. Fırınlarda bir kişiye en fazla bir torba dolusu pide veriliyor. Gazzeliler içinde bulundukları durumdan Hamas’ı sorumlu tutmazken, kendilerini İsrail’in insafına terk eden Arap devletlerine de öfkeli. 

Hamas’ın şartı
Hamaslı Başbakan İsmail Haniye, televizyon konuşmasında zafer kazanacaklarını iddia edip, kara operasyonuna karşı “Halkımız İsrail tanklarını yenecek” tehdidi savurdu. Hamas, AB’nin ateşkes önerisini, İsrail saldırganlığının durması, ablukanın kalkması, sınırların açılması ve İsrail’in savaş açmayacağının garanti edilmesi şartıyla kabul edeceği açıkladı. BM Güvenlik Konseyi’nde Libya’nın sunduğu ve İsrail’i sivilleri öldürdüğü için kınayan tasarıyı ise ABD ile Britanya Hamas’ın roket saldırılarını anmadığı için reddetti. (Dış Haberler)