İsrail hedef seçiyor: Hastane, BM, medya

İsrail hedef seçiyor: Hastane, BM, medya
İsrail hedef seçiyor: Hastane, BM, medya

İsrail hava saldırısı Hamas İçişleri Bakanı Siyam?ın kardeşinin evini vururken, bakan ve ailesinden beş kişi öldü. Yaralı siviller Gazze?ndeki Şifa Hastanesi?ne getirildiklerinde şoke olmuş haldeydi. FOTOĞRAFLAR: AFP, ap

İsrail, Gazze kentinin derinlerine saldırıyı yoğunlaştırıp pratikte operasyonun üçüncü aşamasına geçme işareti verdi. Yüzlerce sivilin sığındığı Kudüs Hastanesi ile BM?merkezinin yanı sıra uluslararası medya merkezi vuruldu. İsrail ordusu saldırıdan önce Reuters'i arayıp 'adres teyidi' yaptı. Yangını söndürülemeyen binalara fosfor bombası atıldığı belirtiliyor. Dün İsrail hava saldırısında Hamas İçişleri Bakanı Siyam da öldü

GAZZE - İsrail’in 27 Aralık’ta başlattığı Gazze saldırısının en şiddetli bölümlerinden biri dün yaşandı. Askerlerin tanklar eşliğinde 500 bin nüfuslu Gazze kentinin iç noktalarına ilerlemesi resmen açıklanmasa da pratikte 3. aşamaya geçildiğine işaret ederken, medya merkezi, BM binası ve bir hastane vuruldu.  Kaçmaya çalışan binlerce sivilin sığındığı BM binaları, okullar ve hastaneler hedefte. Dün İsrail saldırısında Hamas içişleri Bakanı Siyam Said de ölürken 20 günde ölü sayısı 1100’ü, yaralı sayısı 5 bini geçti.  Kurbanların en az 355’i çocuk, 100’ü kadın, 117’si yaşlı erkek, 12’si sağlık çalışanı. Filistin İnsan Hakları Merkezi, ölenlerin en az 673’ünün, yani üçte ikisinin sivil olduğunu söylüyor.
İsrail tankları Gazze kentinin güneybatısındaki Tel El Hava semtinin merkezine etrafı bombalayarak girerken, ön cephesi tümüyle tahrip olan Kudüs hastanesi alevler içinde kaldı. İçinde zaten 500 hasta-yaralının bulunduğu Filistin Kızılayı’na bağlı hastaneye, şafak sökerken tank ateşinden kaçan yüzlerce anne-baba bebeklerini, çocuklarını kapıp sığınmıştı. Yakınındaki Kızılay’ın ekiplerinin tank kuşatması yüzünden ulaşamadığı hastanenin yetkilileri fosfor bombasıyla vurulduklarını söyledi. Filistin Kızılayı acil servis müdürü Başar Murad da hastanenin bu sabah en az bir ‘doğrudan atış’a hedef olduğunu ve yangının ikinci katta başladığını belirtti. Uluslararası Kızılhaç Komitesi de hastanede yüz kadar hastayla personelin tehlikede olduğunu açıkladı. 

İsrail: Binadan ateş açıldı
BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu’nun (UNRWA) merkezi de tank ateşiyle vuruldu, üç çalışan yaralandı. Gazze’ye yardım faaliyetlerinin merkezi konumundaki binada 10 milyonlarca dolarlık yardım heba oldu.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, binadan İsrail askerlerine ateş açıldığını savunurken, “Hamas, bizim Gazze’de operasyonlara insani amaçlı ara verdiğimiz sırada BM binasının içinden saldırıda bulundu” dedi. UNRWA sözcüsü  Chris Gunnes ise Olmert’e “İsrail ordusunun hep benzer açıklamalar yapıyor” yanıtı verip, “Eğer İsrail ordusunun dediği gibi binanın içinden ateş ettilerse bir soruşturma açılmalı ve adalet yerini bulmalıydı” ifadelerini kullandı.
 Üç beyaz fosfor bombası atılmış olabileceğini söyleyen Gunnes, saldırılardan kaçan 700 kişinin merkeze sığınmış olduğunu belirtti. Yüzlerce ton un, yağ gibi insani yardım malzemelerinin depolandığı binada büyük yangın çıkarken, akaryakıt depoları patlama tehlikesiyle karşı karşıya. UNRWA, yardım faaliyetlerini tekrar askıya aırken BM yekilisi John Ging “Asıl mesele fosfor bombası yiyoruz. Üzerine su döktüğünüzde zehire dönüşüyor” diyerek ‘kapsamlı soruşturma’ talep etti 

Siviller kaçacak delik arıyor
Gazze kent merkezindeki Rimal semtinde uluslararası medya kuruluşlarının bulunduğu Eşşuruk kulesi de vurulurken, Ebu Dabi televizyonunun iki çalışanı yaralandı. Reuters, Fox, Sky, El Arabiya televizyonları gibi medya kuruluşlarının bürolarının bulunduğu kulede yayımlar durdu, çalışanlar tahliye edildi. Binada militan görmediklerini aktaran Reuters muhabirleri, Kudüs’teki İsrail ordu sözcüsünün saldırıdan kısa süre önce kendilerini arayıp tam adresi teyit ettiğini anlattı. Reuters, daha operasyonun ilk gününde bürosunun koordinatlarını İsrail ordusuna bildirdiğini ve hedef alınmayacağının garanti edildiğini duyurdu.  İsrail tankları Gazze’nin kalbine ilerlerken, evlerinden kaçan aileler sığınacak bir delik arıyor. Kaçanlar arasında tekerlekli sandalyedeki yaşlıların bulunduğu, bazılarının ambulansları durdurarak güvenli bir yere gitmeye çalıştığı aktarılıyor.  

Hamas’ın içişleri bakanı öldü
İsrail, dün akşam saatlerinde de Hamas’ın İçişleri Bakanı Siyam’ın kardeşinin Şeyh Rıdvan mahallesindeki evini vurdu. Gazze’deki yerel kaynaklar, saldırıda bakan, oğlu ve kardeşinin yanısıra, ailesinden 5 kişi dahil toplamda da 10 kişinin öldüğünü duyurdu. Ölenler arasında, İzzeddin El Kassam Tugayları’nın liderlerinden Mahmud Fetva ile İslami Cihad’ın askeri kanadının bir liderinin de bulunuyor. (Dış Haberler)