İsrail her gün üç saat mola verecek

İsrail her gün üç saat mola verecek
İsrail her gün üç saat mola verecek

İsrail ordusu Gazze?nin güneyine yönelirken, Refah?takilere bu sabaha kadar evlerini terk etmeleri ültimatomu verdi. Mısır?a uzanan tünellerin üzerindeki bütün evlerin yıkılacağı duyuruldu. FOTOĞRAF: AFP

İsrail'in Gazze saldırısında ölü sayısı üçte biri çocuk 691'e yükseldi. BM?idaresindeki okulun vurulmasının dünyada yarattığı infialin ardından İsrail insani yardım için her gün üç saatliğine saldırılara mola vermeye başladı. İsrail vurulan okulda militan olduğunu öne sürse de BM 'Militan olmadığından eminiz' ısrarında

GAZZE - İsrail’in Gazze’yi hava, deniz ve karadan operasyonu 13. gününe girerken, ölü sayısı 691’i yaralı sayısı 3 bin 75’i geçti. Kurbanların 220’si çocuk. Önceki gün sivillerin sığındığı BM idaresindeki okulların hedef olmasıyla 40’dan fazla çocuk ve kadının ölmesinin uluslararası kamuoyunda infial yaratması üzerine Gazzelilere günde üç saat nefes alma süresi tanındı.

Sadece Gazze kenti mi?
İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in insani krizi önlemek için yardım koridoru açacaklarını duyurmasının ardından, ordu dünden itibaren operasyonlara 13.00-16.00 arasında günde üç saat ara vereceğini açıkladı. Ordu sözcüsü, ateşkes saatlerinde kendilerine ateş açılırsa yanıt vereceklerini belirtti. Hamas ise bu süre zarfında ateş açmayacağını duyurdu. Bir savunma bakanlığı yetkilisi “Ordu Gazze kenti civarındaki operasyonlarını durduracak” diyerek bölgenin geri kalanının operasyona açık kalabileceğini ima etti. Dün üç saatlik molada halk yiyecek bulmak için çırpınırken, saat 16.00 olur olmaz ateş yeniden başladı ve iki Filistinli öldü. 

Üçüncü aşama meçhul
İsrail güvenlik kabinesi, orduya operasyonun üçüncü aşamasını oluşturan kent merkezlerine girme izni verip vermemeyi tartıştıktan sonra, kararı erteledi. Ama toplantı bitmemişken, hükümet kaynakları, Savunma Bakanı Ehud Barak’ın orduya üçüncü aşama için hazır olma emri verdiğini, operasyonun gelecek günlerde duracağını sanmadıklarını söyledi.
BM, idaresindeki okulların vurulması hakkında İsrail’den acil soruşturma talep etmişti. Ordu, Cebeliye mülteci kampında BM’nin hesabına göre 43 sivilin öldüğü, 55’sinin yaralandığı okul için “Militanlar okuldan ateş açıyordu. Ölenler arasında teröristler de var” açıklaması yaptı. BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) sözcüsü Christopher Gunness ise, “İlk soruşturma sonucuna göre, yüzde 99.9 eminiz ki, ne okulda ne de çevresinde militan ya da militan faaliyeti vardı. Bağımsız soruşturma talep ediyoruz. Savaş kuralları çiğnendiyse suçlular adalet karşısına çıkarılmalı” yanıtını verdi. Gunness, bu okula 1300 sivilin sığındığını belirtti. AP, telefonda konuştuğu bölgeden iki kişinin, okulun yanındaki bir caddeden bir grup militanın ateş açtığını gördükleri izlenimini aktardı. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum ise o sırada bölgede militan olmadığını söyledi.
UNRWA Başkanı John Ging “Gazze yeryüzünde cehennemi yaşıyor. Saldırıları sadece üç saatliğine değil tümüyle durdurun” dedi. Önceki gün öldürülen 75 kişiden sadece beşi militandı. Daha önce bombalanan yerlerin enkazından cesedi çıkarılan sekiz kişiyle dün ölenlerin sayısı 24 oldu. Onlarca ev, bir cami ve halı saha vuruldu. İsrail ordusu, güneydeki Refah’ta yaşayanlara bu sabahtan itibaren evde bulunmamaları uyarısı yaparken, Mısır’a giden tünellerin girişi üzerindeki evleri yıkacaklarını duyurdu. 

Vardiyalı militanlık
Times’e konuşan Hamas’ın 29 yaşındaki müfreze komutanı Ebu Cundal ise şunları söyledi: “Vardiyayla çalışıyoruz. Bir gün boşuz, bir gün dolu. Kapasitemizin sadece yüzde 10’u ile çalışıyoruz. Arkada destek grupları bekliyor. Savaşı üç ay daha sürdürebiliriz. Gögüs göğüse çarpışmaya girersek sürprizlerimiz olacak. Mümkün olduğu kadar çok asker rehin almayı hedefliyoruz.”
Dünya Bankası ise Beyt Lahya’da lağım havuzu duvarlarının çökebileceği, 10 bin kişinin lağımda boğularak ölme tehdidi altında oldğunu duyurdu. (Dış Haberler)