İsrail için tek yol Tahran'ı vurmakmış

Amerikan yönetiminin Körfez'e ikinci uçak gemisi göndermesi İran'a savaş hazırlığına yorulmuşken, Ortadoğu'nun nükleer silahlara sahip yegâne ülkesi İsrail, bu ülkeye saldırma niyetini açık açık dillendiriyor.

HERZLİYA - Amerikan yönetiminin Körfez'e ikinci uçak gemisi göndermesi İran'a savaş hazırlığına yorulmuşken, Ortadoğu'nun nükleer silahlara sahip yegâne ülkesi İsrail, bu ülkeye saldırma niyetini açık açık dillendiriyor. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İran'ın nükleer tehdidine her yolla karşılık vereceklerini belirterek, "Holocaust'un hâlâ yaralarını bedeninde taşıyan Yahudi ulusu, bir kez daha kendini yok etme tehditleriyle karşı karşıya kalmaya izin veremez. Nükleer tehditlere karşı koyabilir, hatta önleyebiliriz" çıkışını yaptı.
Herzliya'da yıllık güvenlik konferansında konuşan Olmert, uluslararası toplumun İran'a ve lideri Mahmud Ahmedinecad'a karşı güç kullanmaktan başka seçeneği olmadığını savundu. Olmert'in bu çıkışı, İsrailli askeri yetkililerin hafta başında İsrail'in tek başına ya da ABD ile koordineli olarak bu yılın sonuna dek İran'ın nükleer tehditlerine karşı önleyici saldırı düzenleyebileceğini söylemesinin ardından geldi. Olmert, "Bir ülkenin lideri resmen ve açıkça başka bir ülkeyi haritadan silmekten bahsediyor ve bu tehdidi hayata geçirmek için gereken araçları yaratıyorsa, buna her ülkenin tüm gücüyle karşılık vermesi zorunluluktur. Varlığımızı tehdit eden birileri şunu bilmeli ki kendimizi savunma kararlılığı ve gücüne sahibiz" dedi.
'İsrailliler çok ciddi'
Konferansta konuşan ABD Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Garry Samore ise İran yönetiminin atom bombasına ulaşmasının yılları alabileceği itirazını yaparken, Britanyalı üst düzey bir askeri kaynak İsraillilerin BM ambargosunun İran'a yeterli baskıyı yapmadığını düşündüğünü belirterek, "İsrailliler İran'a askeri güç kullanmakta çok ciddiler ve şimdi kamuoyunu buna hazırlıyorlar" dedi.
Suudi bakan Tahran'da
Dün Suudi meslektaşı Bender Bin Sultan'ı ağırlayan İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ise İran'a yönelik saldırı haberlerini 'psikolojik savaş' olarak nitelendirip, "Buna rağmen İran silahlı kuvvetleri, her türlü saldırıya cevap vermeye de hazırdır" diye ekledi. Ancak The Guardian, Ahmedinecad'ın son seçimde rakibi eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'i 'İsrail ya da ABD ile çatışmaya girmek rejimin sonunu getirir' uyarısıyla uranyum programını durdurmaya iknaya çalıştığını iddia etti. Hamaney'in 2005'ten beri ilk kez bu ay Ahmedinecad'la rutin görüşmesini yapmamasını 'rejimin tepesinde çatlak' olarak yorumlayan Batı basını da dini liderin İran'ın uluslararası toplumla bu denli zıtlaşmasından mutlu olmadığını öne sürüyor.
Öte yandan Amerikalı askeri yetkililer Irak'ta esir alınan İranlı diplomatların teröristlerle bağlantılarına dair ellerinde kanıtlar bulunduğunu ve bu kanıtları yakında açıklayacaklarını kaydetti. (Dış Haberler)