İsrail ile yumuşama alametleri beliriyor

ANKARA - Gazze operasyonundan beri gergin günler yaşayan Türkiye ile İsrail, karşılıklı yumuşama adımlarını sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’e “Her zaman saygı görecek” diye sahip çıkmasının ardından, bir grup genç Türk diplomat iki ülke arasında geçen yıl imzalanan diplomat değişimi programı çerçevesinde İsrail’e gitti.
İsrail’in Ankara büyükelçiliği, dışişleri ve bölgedeki elçiliklerde görev yapan bir grup Türk diplomatın 2008 tarihli ‘genç diplomatların eğitimi ve diplomatik heyetlerin değişimi için işbirliği anlaşması’ çerçevesinde 15-20 Kasım arasında İsrail’i ziyaret ettiğini duyurdu. Böylece geçen yıl Türkiye’ye gelen İsrailli genç diplomatlara iadei ziyaret yapılırken, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasındaki bağları güçlendirme, uğraştıkları sorunlarla ilgili daha iyi karşılıklı anlayış geliştirmenin amaçlandığı belirtildi. 

Anadolu Kartalı yerine arama tatbikatı
Yanı sıra 3-5 Kasım’da Ankara’daki özel kuvvetler eğitim sahasında Türkiye’nin İsrail ve Ürdün ile arama-kurtarma amaçlı ortak askeri tatbikat yaptığı ortaya çıktı. Bunun Türkiye’nin ekimde İsrail’i Anadolu Kartalı tatbikatından dışlamasından beri ilk işbirliği olduğuna dikkat çeken İsrail basını, gerginliğin azaldığı yorumunu yaptı.
Öte yandan Washington merkezli Türk Amerikan Konseyi’nin (ATC) Başkanı Brent Scowcroft, selefi James Holmes ve halefi Richard Armitage, Türkiye’yi ziyaret edip, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Davutoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüştü. Amerikan dış politikasının duayenleri, ‘Türkiye ile İsrail’in gerginlikleri atlatmayı iyi bildikleri, ABD’nin iki ülkeyi desteklediğini’ söyledi.  (Radikal)