İsrail insani yasaları ihlalle suçlandı

İsrail insani yasaları ihlalle suçlandı
İsrail insani yasaları ihlalle suçlandı

Gazze?de yerle bir olmuş evine giren bir kadın şok yaşadı. Batı Şerialı çocuklar dün ellerinde bebeklerle İsrail?i protesto gösterisi düzenledi. FOTOĞRAFLAR: AP, REUTERS

İsrail'in Gazze saldırısında ölü sayısı dün bulunan onlarca cesetle 763'e çıktı. Kızılhaç İsrail'i uluslararası insani yasaları çiğnemekle suçlarken, yardım konvoyu vurulan BM faaliyetlerini askıya aldı. İsrail kabinesi operasyonun devamını onaylasa da yeni aşamaya geçmekte kararsız

GAZZE - İsrail’in Gazze operasyonunda 13 günde ölü sayısı 763’ü, yaralı sayısı 3 bin 100’ü geçti. Zira İsrail’in üç saatlik ateşkesini fırsat bilip sokaklara çıkan kurtarma servisleri, önceki bombardımanların enkazında ve dün vurulan yerlerde çoğu çocuk ve kadın onlarca ceset bulduklarını duyurdu.  Kızılhaç İsrail’i uluslararası insani yasaları çiğnemekle suçladı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu (UNRWA), 5 bin sivilin sığındığı idaresindeki okulların vurulup 40’dan fazla kadın ve çocuğun ölmesi, İsrail’le koordineli olarak Gazze’ye giren yardım konvoylarının vurulup bir kamyon şoförünün ölmesi üzerine, yardım nakli dahil tüm faaliyetlerini askıya aldı. BM Genel Sekreteri saldırıyı kınadı. 

Yaralılar orta yerde kalıyor!
İsrail hükümeti operasyonun üçüncü aşamasında kent merkezlerine girip girmeme konusunda kararsız. Önceki gün güvenlik kabinesinde operasyonun devamı onaylandı, ama nihai karar Başbakan Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’ye bırakıldı. Olmert ile Barak’ın ateşkesten yana, Livni’nin karşı olduğu öğrenildi.
Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), “İsrail ordusu uluslararası insani yasalara göre yaralıların bakımı ve tahliyesi yükümlülüğünü yerine getirmiyor” açıklaması yapıp şu manzarayı aktardı: ‘Gazze kentinin Zeytun mahallesine güvenli geçiş taleplerimiz ancak dört gün sonra karşılandı. Vardığımızda bombalanmış bir evin enkazında şiltelere yayılmış 12 cesetle karşılaştık. Açlıktan ölmek üzere ve ayağa kalkamayacak kadar zayıf dört küçük çocuk annelerinin cesedine sarılmıştı. Yine  bitkin bir adam bulduk. Bir başka evde de çoğu yaralı 15 kişi, bir diğerinde üç ceset bulduk. İsrail askerleri, kurtarma ekibine bölgeyi terk emri verdi. Ekip bunu reddetti. Ekiplerin çalışmasının engellenmesi kabul edilemez.” ICRC’nin İsrail-Filistin heyeti başkanı Pierre Wettach, “Bunlar şoke edici. İsrail ordusu durumun farkında olmalı, ama yaralılara yardım etmediği gibi bizim ya da Filistin Kızılayı’nın yardımımıza imkân vermedi” dedi. ICRC, bölgeden 18 yaralıyı tahliye edebildiğini belirtti. İsrail ordusu resmi şikâyet olursa soruşturma açacağını duyurdu. UNRWA sözcüsü ‘artan düşmanca eylemler’ sebebiyle askıya aldıkları faaliyetlere, İsrailli yetkililer BM personelinin güvenliğini garanti edene dek başlamayacaklarını belirtti. Gunnes, “İnsani kriz her geçen saat kötüleşiyor. Üç saatlik ateşkes yeterli değil. İsrail’in vaat ettiği insani yardım koridorları kurulamadı” dedi. Uluslararası Af örgütü Hamas kadar İsrail ordusunu da sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı: “İsrail askerleri Filistinlilerin evlerine konuşlanıp aileleri zemin katta kalmaya zorlarken evin geri kalanını askeri üs ve keskin nişancı pozisyonu olarak kullandı.” İsrail ordusu bu suçlama için “Yorum yok” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü “İsrail ve Mısır’ın yaralıların naklini engellemesi yasadışı olmakla kalmayıp kalpsizliktir de” deyip İsrail’in toptan ablukasını da ‘yasadışı’ diye niteledi. 

Fosforun kanıtları Times’da
Times, İsrail’in eti kemiğe dek yakan fosfor bombasını kullandığı iddiasına kanıt olarak, Gazze sınırındaki İsrail depolarında üzerinde ABD yapımı Fosfor bombasını tanımlayan M825A1 yazan bombaların fotoğraflarını gösterdi. Savunma dergisi Jane’s’in bir uzmanı, M825A1’ların gelişmiş fosfor bombası olduğunu söyledi. Ciddi yanıklarla hataneye kaldırılan sivillerin fosfor bombalarının kurbanı olduğuna dair kanıtlar olduğu kaydeden gazete, Filistinli doktorların bunların sıradışı ve tedavi edilemez yanık olduğuna dair sözlerini aktardı. Ordu sözcüsü ise şöyle yalanladı: “Fosfor bombası değil. İçi boş, patlayıcı ya da beyaz fosfor yok. Gerçek mermiyi göndermeden evvel hedefi işaretlemek için gönderiyoruz. İnsan öldürmek için değil...” 

Türk aile tahliye edildi
İsrail ordusu, dün güneydeki Refah kentinde Mısır’a yeraltı tünelleri ve girişlerin üzerindeki evleri bombaladı. 10 binlerce Filistinli yollara dökülürken, 250 yabancı daha tahliye edildi.  Gazze’de yaşaaan Türk vatandaşı Burcu Haccar ve avukat eşi Filistinli Nasır Haccar biri dört aylık dört çocuğu ile İsrail-Ürdün sınırındaki Alenbi geçişinden Amman’a, oradan da Türkiye’ye nakledilecek. İsrail saldırılarında üç kadın ve yardım almaya giden bir BM kamyonunun şoförü öldürülürken, dün akşam onlarca ölü ve yaralı haberi geldi. Hamas Gazze kentinde RPG’yle bir İsrail subayını öldürüp güneye attığı roketlerle iki İsrailliyi yaraladı. (Dış Haberler)