İsrail: İran casusluğu İstanbul'da başlıyor

İsrail, İran'daki akrabalarını ziyaret için İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuran Farsi vatandaşlarının casusluk tuzağına düşürüldüğünü öne sürdü.

KUDÜS - İsrail, İran'daki akrabalarını ziyaret için İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuran Farsi vatandaşlarının casusluk tuzağına düşürüldüğünü öne sürdü. İç istihbarat servisi Şin Bet'in, Tahran dönüşü gözaltına aldığı İran kökenli İsraillinin bunun bir örneği olduğu söyleniyor. Şin Bet'in sorguladığı kişi, İranlı ajanların kendisine para karşılığı casusluk teklif ettiğini, İstanbul'da İsrail istihbaratı için çalışmış bir akrabasını ayartmakla görevlendirildiğini, ama bu durumu İsrail makamlarına bildirmeyi planlamadığını itiraf etmiş.
İran rejimi İsrail pasaportunu reddettiğinden,
İsrailliler İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan İran'a giriş izni almaya çalışıyor. 25 bin Yahudi nüfusuna sahip İran'ı son iki yılda 100 İsrailli ziyaret ederken, İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuranlar arasından en az 10 casus devşirme girişiminde bulunduğu iddia edildi. İddia şöyle devam ediyor: İranlılar başvuran Yahudileri siyasi görüşleri açığa çıkana dek sıkı mülakattan geçiriyor, casusluk için uygun görülenler Tahran'a inince gözaltına alınıyor, bazen birkaç ay gözaltında tutuluyor, işbirliğine yanaşmadıkları sürece bırakılmamakla tehdit ediliyor. Ama İran'dan sağ salim dönen İsrailliler, hiçbir zorlamayla karşılaşmadıklarını anlattı. Öte yandan Mısır, Nükleer Enerji Kurumu'nda çalışan bir mühendisini İsrail'e casusluktan tutukladığını açıkladı. (Haaretz)