'İsrail İran'ı vurmama garantisi verdi'

ABD'nin füze kalkanını çöpe atmasına İran ödünüyle yanıt vermesini istediği Rusya'da Medvedev çıkıştı: Peres İran'a saldırmama güvencesi verdi. Saldırı, akla gelebilecek en kötü şey, felaket. Kayıtsız kalmayız

MOSKOVA/TAHRAN - ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya ile Soğuk Savaş’ı dirilten Doğu Avrupa’ya füze kalkanını rafa kaldırmasının ardından, karşılığında Moskova’nın İran ile ilgili ödün vermeyi kabul ettiği iddiaları üzerine Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev atağa geçti. BM Genel Kurulu toplantıları için New York’a gitmeden önce CNN’e konuşan Medvedev, İran’a saldırmayacağı konusunda İsrail’den güvence aldıklarını duyurup, böyle bir saldırının akla gelebilecek en kötü şey olduğunu belirtti. 
İran’a saldırmama konusunda ağustosta Rusya’yı ziyaret eden İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’den garanti aldığını söyleyen Rus Devlet Başkanı, şunları aktardı: “Peres hepimiz için çok önemli olan şu sözü verdi: İsrail’in İran’a karşı herhangi bir saldırı planı yok. Biz barışçıl bir ülkeyiz. Bunu yapmayız.” Ancak İsrail’de cumhurbaşkanlığı yetkisi olmayan tümüyle sembolik bir makam.
İsrail İran’a saldırırsa Moskova’nın ne yapacağı sorusuna “İran ile savunma anlaşmamız yok, ama bu, böyle bir olaya kayıtsız kalacağımız anlamına gelmiyor. Bu, akla gelebilecek en kötü şey” yanıtını veren Medvedev, olası saldırının ‘insani felakete yol açacağı’ uyarısını yaptı. Rus lider, “Dünya kadar insan mülteci konumuna düşer. Açık konuşayım, İran sadece İsrail’den değil, öteki ülkelerden de intikam almak ister. Ancak İsrailli meslektaşlarım bana böyle bir planları olmadığını söyledi. Onlara güveniyorum” diye konuştu.
Medvedev, iki hafta önce gizlice Moskova’ya  gittiği  ayyuka çıkan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştüğünü itiraf etti.  O görüşmede Netanyahu’nun İran’a S-300 füzesavar sistemi satmaması için Kremlin’e baskı yapıp yapmadığı sorulunca Medvedev, “Moskova’ya geldi. Evet, bunu kamuya kapalı yaptı. Bu ikisi arasında nasıl bağlantı kuruluyor, ben bilmiyorum. Bazen ortaklarımız bu yöntemi tercih edebiliyor” dedi. Rusya 2007’de Tahran ile S-300 satışı anlaşmasına varsa da, teslimat yapıldığına dair resmi açıklama yok. İsrail’in endişesini “Bunlar savunma silahı, gerginliği artırmaz, hafifletir” diye eleştiren Medvedev, İran’ı da “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği yapmalı. Bu tercih meselesi değil, yükümlülük” diye uyardı.
Çekya ve Polonya’ya kalkan yerleştirme planını rafa kaldıran ABD Başkanı Barack Obama bu kararı almasında Rusya’nın ‘paranoyak itirazları’nın bir rolü olmadığını söyledi. Obama, CBS Show’daki söyleşisinde “Eğer bu Rusları daha az paranoyak hissetirecekse biz şimdi İran’dan gelecek nükleer tehdide karşı onlarla ortak çalışmayı istiyoruz” dedi.  (afp)