İsrail İran'la örtülü savaşta

İsrail İran'la örtülü savaşta
İsrail İran'la örtülü savaşta
İsrail, eski ABD?yönetimini İran'a askeri saldırıya ikna edememesinden beri örtülü savaşa koyulmuş. İddiaya göre İranlı biliminsanlarına suikastlar, sabotaj teknikleri ve geniş çaplı casusluk faaliyetleri örtülü savaşın ana unsurları

NEW YORK - ABD’nin eski yönetimini nükleer programı nedeniyle İran’a askeri saldırıya ikna edemeyen İsrail’in o gün bugündür gizli savaşa koyulduğu öne sürüldü. Daily Telegraph, eski bir CIA yetkilisi ve Avrupalı istihbarat kaynaklarına dayanarak İsrail’in İran’ın nükleer programını sekteye uğratmak için nükleer bilim adamlarına suikast düzenlemek dahil kapsamlı bir gizli savaş başlattığını öne sürdü. 2007’de gaz zehirlenmesinden öldüğü açıklanan İsfahan’daki nükleer tesisinin kilit ismi Ardeşire Hasanpur’un ölümünün arkasında Mossad’ın olduğunu yazan gazete, İsrailli yöneticilerin yeni ABD Başkanı Barack Obama’nın da hava saldırısına onay vermeyeceğini öngörerek İran’a doğrudan saldırının alternatifi olarak gizli savaşı öne çıkardıklarını kaydetti. 

Amaç yavaşlatmak
Batılı istihbarat uzmanlarına göre, İsrail bu amaç için tetikçiler, sabotaj teknikleri, paravan şirketler ve ikili casuslar kullanıyor. Amerikan istihbaratının da yardım ettiği bu savaşın en önemli ayağını suikastlar oluşturuyor. Son zamanlarda İran ve Avrupa’da nükleer malzeme tedarik ve uranyum zenginleştirme süreçlerinde yer alan bazı isimlerin ortadan kaldırıldığı belirtiliyor. Avrupalı bir istihbaratçı “İsrail geçmişte düşman rejimlerin bilim adamlarını öldürmekten çekinmediğini gösterdi. Irak’ta yaptılar ve İran’da yapacaklar” derken, Amerikan özel istihbarat ajansı Stratfor’dan Reva Bhalla “Amerika ile işbirliği halinde İsrail’in gizli operasyonları hem insan kaynaklarnı ortadan kaldırmaya hem de sabote etmeye odaklandı” diye konuştu. İran uzmanı eski bir CIA yetkilisi ise “Amaç bir çözüm veya yaklaşım bulununcaya dek programı yavaşlatmak. Bu riskler taşıyan askeri seçeneğin dışında iyi bir politika” deyip İsrail’in diğer yöntemleri hakkında şu bilgileri aktardı: İsrail ve Amerikan istihbaratı paravan şirketlerle İran’ın nükleer tesisleriyle ilgili fotoğraf ve gizli materyaller peşinde. Bu şirketler İran’ın BM yaptırımlarını atlatmak için kurduğu ticari ağa sızıp önce çift amaçlı mekanik ve elektronik ürünler satın alarak güven sağlıyor, daha sonra nükleer programı sekteye uğratabilecek hatalı ve arızalı ürünler yolluyor. 

‘İran casus kaynıyor’
Ortadoğu analiz merkezi Meepas’ın uzmanı Meir Cavendafar, İran’a bazı bozuk ekipmanlar satıldığı ve Natanz’a elektrik şebekesine sabotaj girişimleri olduğunu belirtip ekledi: “Sadece İsrail değil Amerikan ve Avrupalı istihbarat örgütleri, hatta ‘tarafsız’ Hollanda işin içinde.” Başbakanlık sözcüzü Mark Regev “Bu tür iddialarla ilgili açıkça yorum yapma alışkanlığımız yok” demekle yetindi. (Dış Haberler)