İsrail işgali sürdükçe dönüşü olmayan gelin

Suriye'ye ait olup 1967'de İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepeleri'nden bir Dürzi kızı, belki de bir daha hiç doğup büyüdüğü topraklara dönememek üzere Suriye'ye gelin gitti.

KUNEYTRE - Suriye'ye ait olup 1967'de İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepeleri'nden bir Dürzi kızı, belki de bir daha hiç doğup büyüdüğü topraklara dönememek üzere Suriye'ye gelin gitti. Hâlâ savaş halinde olup diplomatik ilişkisi bulunmayan iki ülke arasındaki sınır sadece düğün ve cenaze gibi olaylar için açılıyor, ama sadece tek yöne. İsrail, gönderdiklerinin Suriye'den dönüşünü kabul etmiyor.
Sevdiğine kavuşabilmek için İsrail'e dönmeyeceğine dair belge imzalamak zorunda kalan 26 yaşındaki Vaid, sınırda gözü yaşlı "Hem mutlu, hem de üzgünüm. Bunun dönüşü yok" dedi. İsrail, gelinin ailesinden sadece 16 kişiye düğüne katılabilme izni verdi.
Vaid, Ekim 2006'da sınırda gerçekleşen bir başka düğünde Suriye'deki Raha köyünde yaşayan 30 yaşındaki damat Macid Munzır'a âşık olmuş. Hemen o gün evlenme teklifi gelmiş. Ama Golan'da 1993'ten beri Suriye'yle sadece tek yönlü telefon hattı bulunduğundan tanıştıkları günden sonra sadece Vaid, Mecid'i arayabilmiş. Golan'daki Dürzilerle Suriye'deki Dürziler, sınırın karşısındaki yakınlarıyla ancak 'seslenme vadisi' denen yerde hoparlörle haberleşebiliyor. 1967'den beri on binlerce Dürzi aile iki taraf arasında parçalandı, akrabalarla arkadaşlar ayrı düştü. Kavuşmak için tek umut İsrail-Suriye barışı yapılmasıyla Golan'ın tekrar Şam'a dönmesi...