İsrail kamuoyu Türk heyetinden rahatsız

Kudüs'teki kutsal Harem üş-Şerif'in Mağrib Kapısı'nda inşa edilen yaya geçidinin İslam âleminde tepkiyle karşılandığı bir sırada Ankara'ya gelen İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in...

ANKARA - Kudüs'teki kutsal Harem üş-Şerif'in Mağrib Kapısı'nda inşa edilen yaya geçidinin İslam âleminde tepkiyle karşılandığı bir sırada Ankara'ya gelen İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bölgeye Türk heyeti yollama önerisini kabul etmesi İsrail'de tepkiyle karşılaştı. İsrail basını Türk heyetine Hamas'a yakınlığıyla tanınan Erdoğan'ın danışmanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık edeceğini öne sürse de Türk Dışişleri yalanladı. Dışişleri, Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın başkanlık edeceği ve inşaat mühendisleri ile mimarların yanında sanat tarihçileri ve tarihçilerin yer alacağı heyetin 10 gün içinde İsrail'e gideceğini kaydetti.
Knesset'te Olmert'in kararı eleştirildi
İsrail parlamentosunun (Knesset) önceki günkü oturumunda Olmert'in partisi Kadima'nın rakibi Likudlu vekiller başbakanı eleştirdi. Likud'dan Yuval Steinitz, Olment'i 'İsrail'in Kudüs üzerindeki haklarını satmakla' suçlarken, Silvan Şalom, Olmert'in kararını 'aptalca' diye niteledi. Arap vekil Talib a-Sanaa ise "Türkiye'nin el-Aksa'yla ne ilgisi var" çıkışı yaparak, Olmert'in konuyu el-Aksa'yı yöneten vakıfla görüşmesi gerektiğini belirtti.
Haaretz gazetesi ise İsrail'in şimdiye dek bu konuda sadece Ürdün ve Filistinlilerle sorun yaşadığını belirterek Türkiye'nin sahneye çıkmasını 'İsrail'in başka seçenekleri olduğunun göstergesi' diye yorumladı.
Erdoğan: Hamas-El Fetih'e bir şans verin
Bu arada Erdoğan'ın, İsrail'in, olası Hamas-El Fetih hükümetine bir şans verip Filistin'i yok saymamasını isteyerek, "İyi ilişkiler kurun, biz de desteğe hazırız" dediği belirtildi. Olmert'in de Erdoğan'ı İsrail'e davet ettiği, Başabakan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi böyle bir ziyareti istediğini ilettiği öğrenildi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen iki hafta sonra İsrail'e gidecek. (Radikal, J. Post)