İsrail kavga-gürültüyle sandıkta

İsrail kavga-gürültüyle sandıkta
İsrail kavga-gürültüyle sandıkta

Golan?a gidip ağaç diken Netanyahu, ?Oğlum torunlarıyla birlikte bu ağacın altında oturacak? dedi. İsrail ordusu ise seçimler nedeniyle Batı Şeria?yı dünyaya kapattı. FOTOĞRAF: AP

İsrailliler Gazze operasyonunun gölgesinde bugün erken genel seçimler için sandık başında. Önde görünen Netanyahu'yu Livni zorluyor. Koalisyonun kilit adamı Lieberman, Araplardan sonra aşırı dinci Yahudileri de vatandaşlıktan atmakla tehdit etti. Livni de Likud ve aşırı dincilerle mücadelede

KUDÜS - İsrail, 1300 Filistinlinin öldüğü Gazze operasyonu sonrası bugün erken genel seçime gidiyor. 5 milyon 300 bin seçmenin sandığa çağrıldığı, 34 partinin yarıştığı, yüzde 2 barajının uygulandığı seçimde meclisteki (Knesset) 120 sandalyenin sahipleri belirlenecek. 61 vekille güvenoyu alabilecek hükümetin geniş koalisyonla kurulması geleneği sürecekken, eski başbakanlardan Benyamin Netanyahu (Bibi) liderliğindeki sağcı Likud’un birinci, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni liderliğindeki merkez sağcı Kadima’nın ikinci, ırkçı Avigdor Lieberman liderliğindeki aşırı sağcı Evimiz İsrail’in üçüncü, Savunma Bakanı Ehud Barak liderliğindeki İşçi Partisi’nin dördüncü, aşırı dinci Şas’ın beşinci parti çıkması bekleniyor.
Yolsuzlukluk soruşturmaları sebebiyle bu seçimde yer almayan Başbakan Ehud Olmert, dün Livni’ye desteğini teyit etmesinin yanı sıra “İsrail nükleer bir İran’a tahammül etmez ve bu konuda ne hükümet ne muhalefet ne de gelecekteki hükümet İsrail’in konumunu değiştirir” açıklamasını yayımlattı. Son sözü yüzde 20 oranında kararsızların söyleyeceği seçimden Bibi’nin başbakan çıkması beklenirken, koalisyon hükümetinin anahtarı Lieberman’ın elinde. Siyasi yorumcular, 2009 seçiminin hikâyesini Lieberman’ın yazacağını söylüyor. Irkçı, laik, medeni nikâh yanlısı ve ‘İsrail’i Araplardan temizlemek’ adına iki devletli çözüm taraftarı Lieberman, vatandaşlıktan atmakla tehdit ettiklerine sadakat yemini mecburiyetine uymayacak Araplardan sonra, zorunlu askerlik görevini yerine getirmeyen aşırı dinci Yahudileri de kattı. 

Şas’la domuz kavgası
Şas ile Evimiz İsrail arasındaki kavga, dinci partinin Rus göçmenlerin partisine seçmenlerini  kaptırması üzerine savaş açmasıyla başladı. Şas’ın ruhani lideri Haham Ovadya Yosef, Rus göçmenleri ‘domuz satıp kiliselerde dua etmek’le suçlayıp, Evimiz İsrail’e destek verenlerin ‘aslında şeytana destek vererek altından kalkamayacakları günaha gireceğini ve bu günahın asla affedilmeyeceğini’ söyledi. Bunun üzerine Evimiz İsrail askere gitmeyen aşırı dincilerin sadakati ve vatandaşlık hakkını sorgulamaya başlarken Lieberman “Popülerliğimizi şu sıra en çok haham Yosef’e borçluyuz” dedi. Tek kelime Arapça bilmemesine karşın ‘barbar Arapların dilinden anladığı’ imasıyla ‘Arapça konuşmayı biliyor’ sloganını kullanan Lieberman için Yediot Aharonot gazetesi “Panikleyen İsraillilerin Arapları karga yerine koyup korkacakları umuduyla siyasetin mısır tarlasına diktiği korkuluk” yorumunu yaptı.

Livni: Kahve değil karar veririm
İşgal topraklarından bir karış bile vermeme iddiasındaki Netanyahu ise, Golan Tepeleri’ne gidip oğlu Avner ile ağaç dikerken, “Avner bu ağacın altında torunları ile birlikte oturacak” dedi.  Likud başı ellerinin arasında düşünen Livni resminin altında ‘Güvenlik ona bir beden bol’ yazılı afişler kullanırken, Kudüs’ün dinci kesiminde kadın resmi günah addedildiğinden Kadima afişlerinde Livni’nin yüzü kazındı ya da boyayla kapatıldı. Kadınların desteğini almasının yanı sıra merkez soldakilerin Bibi’nin başbakan olmaması için kendisine oy vereceğinin hesabını yapan Livni ise, bir mitingde “Kahveleri ben yapmam, kararları ben veririm” diye çıkıştı. (Dış Haberler)