'İsrail komandosu Suriye'ye sızıp numune aldı'

Suriye üzerinden İran'a 'Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla' mesajı gönderdiği öne sürülen İsrail'in 6 Eylül'de Türkiye hava sahasını kullanıp Suriye'yi bombalamasıyla ilgili rivayetler bitmiyor.

TEL AVİV - Suriye üzerinden İran'a 'Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla' mesajı gönderdiği öne sürülen İsrail'in 6 Eylül'de Türkiye hava sahasını kullanıp Suriye'yi bombalamasıyla ilgili rivayetler bitmiyor. Son olarak Sunday Times, İsrail F-15'lerinin yerle bir ettiği Suriye'nin kuzeyindeki Deyr ez Zavr tesisine, öncesinde İsrail'in elit Sayeret Matkal birliğine mensup, Suriye üniformasıyla kamufle olmuş komandoların operasyon düzenleyip Suriye-Kuzey Kore nükleer işbirliğine dair kanıt aradığını yazdı.
İsrail'in tesisi aylardır araştırdığı, yazın ABD Başkanı George W. Bush'a Kuzey Kore nükleer materyaliyle ekibinin Suriye tesisinde bulunduğuna inancını ilettiği aktarıldı.Yazın İsrail 1981'de Irak'ın Osirak nükleer santralını bombalamasındaki gibi saldırı planlarken, Bush yönetimi saldırıya onay vermek için net kanıt istemiş. Bu kanıtı bulmakla görevlendirilen komandolar nükleer materyal örneklerini ele geçirip İsrail'e götürmüş. Operasyonu eski Sayeret Matkal komutanı olan Savunma Bakanı Ehud Barak yönetmiş. Laboratuvar materyalin K. Kore kökenli olduğunu onaylayınca, ABD saldırıyı onaylamış.
'Çok sayıda Kuzey Koreli öldü'
Ardından gelen hava saldırısına da İsrail savunma kaynakları 'Kuzey Kore projesi' adını verirken, gazete 'İran, Suriye, Kuzey Kore'ye yönelik daha geniş çaplı, gizli bir savaşın parçası' yorumunu yaptı. Kuzey Kore ve Çinli diplomatlara dayanarak, Suriye'yle işbirliği yapan K. Koreli balistik füze teknisyeni ve askeri bilim adamından çoğunun hava saldırısında öldüğü aktarıldı. Ayrıca önceki gün, bir Suriye uçağının radarda yitmesi üzerine İsrail'in bir kaç savaş uçağını Suriye'ye yönlendirdiği, Suriye uçağının düştüğünün anlaşılması üzerine üslere dönüldüğü belirtildi. (Dış Haberler)