İsrail kuyruğuna deva çorap

İsrail'in hayatlarını zehir eden kontrol noktalarında saatler ya da günler boyu beklemek zorunda kalan ve hatta bu yüzden hayatlarını bile yitiren Filistinlilerin çilesine, 'kuyruk çorabı' deva olacak. Batı Şeria'nın Cenin kentinde yaşayan...

CENİN - İsrail'in hayatlarını zehir eden kontrol noktalarında saatler ya da günler boyu beklemek zorunda kalan ve hatta bu yüzden hayatlarını bile yitiren Filistinlilerin çilesine, 'kuyruk çorabı' deva olacak. Batı Şeria'nın Cenin kentinde yaşayan bir genç kız, ayakların kuyruklarda çektiği işkenceyi azaltmak için bir çorap geliştirdi. 22 yaşındaki Maram Abdüllatif'in icadı naylondan yapılma çoraplar, ayağın şişip yara olan bölgelerine bir jel yayarak acıyı azaltıyor. Maram, üç yıllık çalışmadan sonra şubatta prototipini ürettiği çorapların özellikle yaşlılar ve hamileler için ideal olduğunu anlatıyor: "Çoraplar, su yatağındaymış gibi bir his veriyor. Bu yüzden 'su çorapları' adını verdim. Kabarık oldukları için daha büyük ayakkabılarla giyilmeli." Yatırımcı aradığını ekleyen Maram, "Bir hayalim gerçek oldu. Ama şimdi daha çok çalışmalıyım. Çoraplar tutulursa, kazancımı aileme harcayacağım" diyor.
'Satın aldık' deyip işgal ettiler
Filistinlilerin, aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerden çektiği çile de bitmiyor. En son Batı Şeria'nın El Halil kentinde önceki gece 200 yerleşimci, iki dinin de kutsal saydığı Halil İbrahim Camii'ne giden Müminler Yolu'nda bulunan bir Filistinlinin üç katlı evini işgal etti. Evi bir Arap emlakçıdan 700 bin dolara aldıklarını söyleyen yerleşimciler, olayı şarkı ve danslar eşliğinde kutladı. Ama ev sahibi Faez Recebi, 15 yıl önce satın aldığı evin tapusunu gösterip kimseye satmadığını savundu. Polis yerleşimcilerin elindeki satış belgelerini incelerken, insan hakları örgütü 'Şimdi Barış' işgali kınadı. (bbc, afp)