İsrail Lieberman gitmeden Avrupa'yı azardan geçiriyor

İsrail Lieberman gitmeden Avrupa'yı azardan geçiriyor
İsrail Lieberman gitmeden Avrupa'yı azardan geçiriyor

Lieberman, Mitchell?ın iki devletli çözüm tavsiyesine sahip çıkmamıştı.

KUDÜS - İsrail’de Filistinlilerle barışa ve iki devletli çözüme karşı çıkan yeni koalisyon hükümeti, kendisini masaya oturtmaya çalışan ABD’ye ses çıkaramazken, AB’ye parladı: ‘Hükümetimize eleştiri kabul edilemez, sizi Filistinlilerle diplomatik sürece katılmaktan men ederiz.’
Şubat seçimi sonrası İsrail hükümeti koyu sağcı Benyamin Netanyahu’nun başbakanlığında aşırı sağcı Avigdor Lieberman, dinci partiler ve İşçi Partisi’nin katılımıyla kurulmuştu. Dışişleri bakanı yapılan Lieberman’ın gelecek hafta Avrupa turuna çıkması öncesi, dışişlerinin Avrupa masası direktör yardımcısı Rafi Barak, Britanya, Fransa, Almanya’nın İsrail büyükelçilerini arayarak, bazı AB’li bakanlarla Avrupa Komisyonu üyelerinin hükümetlerine yönelik eleştirilerini sert biçimde protesto etti. 

Ferrero-Waldner özellikle hedefte

Avrupa Komisyon’un dışilişkiler sorumlusu Benita Ferrero-Waldner, geçen hafta AB-İsrail ilişkilerin düzeyinin yükseltilmesinin, Netanyahu hükümeti Filistinlilerle barış görüşmelerine bağlılık bildirine dek hayata geçmeyeceğini söylemişti. Gerçekten de planlanan seviye yükseltme İsrail’in aralık-ocaktaki Gazze operasyonundan beri dondurulmuştu. Özellikle İsrail’in 1300’den fazla Filistinlinin öldüğü Gazze operasyonundan sonra pek çok Avrupalı siyasi de Hamas hareketiyle görüşmeye başlamıştı.
Hal böyleyken özellikle de Ferrero-Waldner’i hedef gösteren Barak, “AB İsrail ile ilişkilerin düzeyini yükseltmeme yönünde resmi karar almadığı halde Komisyon üyesi böyle bir karar alınmış gibi açıklama yapma yetkisini nereden alıyor” diye sordu. AB’nin tek vücut olarak İsrail hükümetine zaman tanıması gerekiğini savunan Barak, “Tonunuzu düşürmezseniz, bölgedeki etkinliğiniz zarar görür. Böyle açıklamalar sürerse Avrupa bölgedeki diplomatik sürecin parçası olmaz” tehdidini ihmal etmedi.
Barak, Avrupa’daki İsrail temsilciliklerini telefon görüşmeleriyle ilgili bilgilendiriken, Ferrero-Waldner’e Fransız büyükelçisinin “Avrupa kamuoyunun hislerini yansıtıyor” sözleriyle sahip çıktığını da not etti. (Haaretz, afp)