İsrail=Nazi benzetmesi kaygı yaratıyor

İsrail=Nazi benzetmesi kaygı yaratıyor
İsrail=Nazi benzetmesi kaygı yaratıyor

Avrupa çapında gösterilerde gamalı haç davut yıldızı ile eş tutulurken, siyonistlerle naziler arasında paralellik kuruluyor. FOTOĞRAF: AFP

KUDÜS/DUBLİN - Avrupa’da İsrail’i protestolarında Davud Yıldızı Nazi gamalı haçıyla, İsrail askerleri Alman askerleriyle, Gazze Auschwitz toplama kampıyla eşit tutulup ‘siyonizm’ ve ‘nazizmin’ bileşimi ‘Siyonazi’ gibi kelimeler kullanılması Yahudi kuruluşlarının tepkilerine yol açtı. Son olay İrlanda’da Sinn Fein partisinin dış ilişkiler sorumlusu vekil Aengus O’Snodaigh’nin, tek Yahudi kökenli vekil Alan Shatter ile İsrail elçisi Zion Evrony’nin Gazze saldırısını savunmasını Hitler’in propaganda bakanı Göbels’e benzetmesiyle çıktı.

Göbbels benzetmesi karıştırdı
O’Snodaigh’in, parlamento konuşmasında Shatter ile Evrony’yi İsrail’in aklamaya çalışmakla suçlayıp “Göbbels bu yarım yamalak hakikatler ve çarpık mantıktan gurur duyurdı” deyince Simon Wiesenthal Merkezi, ‘Bu olay İrlanda’nın ırkçılık karşıtı, Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının Holocaust’un bayağılaştırılmasıyla mücadeleye dair yükümlülüklerinin açık ihlalidir’ deyip Başbakan Brian Cowen’dan özür talep etti. Cowen’ın ofisi yorum yapmazken, özür dilemeyi reddeden O’Snodaigh, söylediklerinin anti-Semitizm’le ilgisi olmadığını kaydetti. “Dünyada İsraillilerin bu propagandasından ve Gazze’deki tavırlarından çok rahatsız olan pek çok Yahudi tanıyorum” diyen O’Snaigh, “Meşrulaştırılamayacak bir şeyi propaganda yoluyla meşrulaştırmaya çalışıyorsanız bu işin ustası Göbbelstir” dedi. Anti-Semitizme asla göz yummayacağını belirten O’Snaigh, şöyle dedi: “İsraillilerin Naziler olduğunu söylemiyordum, Filistinlileri yok ettiklerini söylemiyordum. Gazze ile toplama kamplarını eş gören ben değildim. Bunları benden önce söyleyenler oldu. Çocuklar bombalanırken kelimeler arkasına saklanmanın kötülüğünü en iyi anlayacak Yahudi halkıdır. Yorumlarım dikkati katliamlardan başka yere çevirdiyse asıl özrüm Filistinlilere olur. Utanç duyacağım tek şey budur.”

‘Manipülatif tarihi çarpıtma’
Gösterilerin başını çekenler de anti-Semitik oldukları ddialarını reddediyor. Gel gör ki İftira Karşıtı Birlik’e göre İsrail’in Gazze saldırısından beri Fransa, İsveç ve Belçika’da pek çok sinagoga molotofkokteylleri atıldı, Britanya ile Norveç’te Yahudiler dövüldü, İtalya’da Yahudi işyerlerini boykot kampanyası başlattı. Amsterdam’da Hollandalı sosyalist vekil Harry van Bommel’ın bir gösteride ‘Hamas, Hamas, Yahudilere gaz’ sloganı attığı öne sürülse de Bommel sadece ‘İntifada, İntifada, Filistin’e özgürlük’ diye bağırdığını savundu. Norveç Maliye Bakanı Nazilerle Yahudilerin eştutulduğu bir gösteriye katılırken, büyükannesi Holocaust’ta ölmüş bir Britanyalı vekil İsrail askerlerini Naziler gibi hareket etmekle suçladı. Vatikan yetkilisi Kardinal Renato Martino ise İsrail askeri saldırısı altındaki Gazze’yi ‘büyük bir toplama kampına’ benzetti.
Simon Viesenthal Merkezi, bu sembollerin anti-semitimizmi körüklediği ve Yahudilere saldırıyı teşvik ettiğini söylerken, Yad Vashem Müzesi başkanı Avner Shalev, karşılaştırmaları ‘manipülatif tarihi çarpıtmalar’ diye niteledi. Shalev, “İsrail dahil herhangi bir ulusun politikalarını yapıcı biçimde eleştirmek meşrudur. Ancak Holocaust imajı ve terminolojisinin İsrail’e karşı temelsiz kullanımı anti-Semitizmi teşvik eder” deyip ekledi: “Eğer İsrail’i çok saldırgan buluyorsanız söyleyin. Fakat ‘geto’, ‘nazi’ gibi sözleri kullanmayın!” (afp, ap)