İsrail neo-Nazi çetesinin şokunda

Yahudilerin 'korunaklı cenneti' İsrail'de geçen yıl 500 saldırı ile Adolf Hitler'in ruhunu hortlatan neo-Nazi oluşumla ilgili yine şaşırtıcı gerçekler ortaya saçıldı.

KUDÜS - Yahudilerin 'korunaklı cenneti' İsrail'de geçen yıl 500 saldırı ile Adolf Hitler'in ruhunu hortlatan neo-Nazi oluşumla ilgili yine şaşırtıcı gerçekler ortaya saçıldı. Kudüs yakınındaki Petah Tikva'da, yerel bir neo-Nazi hücresine ait 16 ila 21 yaşlarında sekiz İsrailli genç tutuklandı. Dün mahkemeye çıkarılan gençler, Tel Aviv'de genellikle yabancı işçiler, aşırı dinci Yahudiler, eşcinsellere ve evsizlere saldırmakla suçlanıyor.
Polis sözcüsü Micky Rosenfeld'e göre üyeleri dağılan Sovyetler Birliği'nden göçen Yahudilerden oluşan hücreyi, geçen yıl Petah Tikva sinagoğunun duvarına gamalı haç ve Hitler'in adının yazılması ele verdi. 'Nazi Eli' diye bilinen 19 yaşındaki Eli Buanitov'un liderliğindeki grup ırkçı saldırılar için Tel Aviv'e giderken 23 Temmuz'da yakalandı. Üyelerden biri ise 6 Eylül'de yurtdışından dönüşünde enselendi. Yüzlerce kediyi de öldüren gençlere ait bilgisayarlarda ise, eylemler ve acımasızca dövülen kişilerin görüntüleri yer alıyor.
88 yazılı dövmeler
Gençlerin evlerinde Nazi üniformaları ve Hitler'in portrelerinin yanı sıra çok sayıda bıçak, silah ve TNT bulundu. Gençlerin alfebede sekizinci sırada yer alan 'H' harfinden hareketle Heil Hitler'in rumuzu '88' yazılı dövmeleriyle caka sattıkları belirtildi. Holocaust sonrası kurulan Yahudi devletinde neo-Nazi varlığı şaşırtıcı bulunurken soruşturmayı yürüten polis şefi Pevital Almog, "Nazi ideolojisinin İsrail'de var olduğuna inanmak zor ama gerçek. Bunun ana çete olduğuna inanıyoruz" dedi. Kurbanlara destek veren Dmir Merkezi'ne göre yılda 500 neo-Nazi saldırısı kayda geçiyor. (bbc, ap)