İsrail ordusunun kalbine Kassam

Hamas'ın temmuzdan beri kontrolündeki Gazze Şeridi'nden genelde İsrail'in Sderot kentini hedef alan Filistinliler, bu kez bir askeri hedefi vurdu.

ZİKKİM - Hamas'ın temmuzdan beri kontrolündeki Gazze Şeridi'nden genelde İsrail'in Sderot kentini hedef alan Filistinliler, bu kez bir askeri hedefi vurdu. Dün sabah Gazze sınırına 1 km. mesafedeki Zikim eğitim üssüne atılan iki Kassam füzesi 12'si ağır olmak üzere 76 askerin yaralanmasına yol açtı.
İslami Cihad ve Filistin Halk Direniş Komitesi'nin üstlendiği, Hamas'ın da 'Allah'ın zaferi' diyerek kutladığı saldırı askerleri çadırlarda uyurken yakaladı. Yaralılar 20 ambulans ve iki helikopterle hastaneye kaldırıldı. Saldırıya uğrayan üs ise eğitimlerini tamamlayıp dün diploma bekleyen acemi askerlerin ailelerinin akınına uğradı.
Saldırı yalnız Batı Şeria'da sözü geçen Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Hamas'ı baypas ederek İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le yürüttüğü görüşmelere, Yahudi Yeni Yılı arifesine ve AB'de 11 Eylül saldırılarının altıncı yıldönümüne denk geldi. Olmert güvenlik kabinesini ve ordu komutanlarını verilecek yanıt için acilen toplarken hükümet sözcüsü intikam için Gazze'nin suyu, elektriği ve petrolünü keseceklerini açıkladı. Savunma Bakanı Ehud Olmert ise "Gazze'ye karadan geniş saldırı harekâtı için zaman geldi" diye çıkıştı.
Gazze'de bayram havası
Muhalefetteki Likud'un lideri Binyamin Netanyahu da geniş kapsamlı kara harekâtına destek çıktı. İsrail geçen yıl bir İsrailli askerin kaçırılması sonrasında beş ay süren ağır operasyonlara rağmen Gazze'den roket fırlatılmasına engel olamamıştı. İktidar ortağı aşırı dinci Şas partisinden Ticaret Bakanı Eli Yişai ise kasımda planlanan Ortadoğu barış konferansının iptalini istedi. Şaslı vekil Effi Eytam ise geniş kapsamlı askeri operasyon yapılmazsa Şas ve İsrail Evimiz'i koalisyondan çekilmeye çağırdı.
Gazze'de cami hoporlörlerinden duyurularak kutlanan saldırıdan saatler sonra bir İsrail tankı Beyt Hanun'da bir evi top mermisiyle vurarak bir baba ile üç çocuğunu yaraladı. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları da Kerem Şalom geçişindeki askeri bölgeye Filistin'e yapılan saldırılara karşılık sekiz roket fırlatıldığını duyurdu. (Dış Haberler)