İsrail 'organ hırsızı' ithamına çok kızdı

İsrail 'organ hırsızı' ithamına çok kızdı
İsrail 'organ hırsızı' ithamına çok kızdı

Uluslararası Adalet Mahkemesi?nin güvenlik duvarını yasadışı ilan etmesinin 5. yılında çekilen 15 dakikalık belgesel için kutsal topraklara giden rock efsanesi Roger Waters, duvara ünlü şarkıdaki gibi ?Fikirlerin kontrolüne hayır? diye yazdı. FOTOĞRAF: AFP

Bir İsveç gazetesi İsrail'in Filistinlilerin organlarını çaldığını iddia etti. İsrail: Anti-Semitik iftira!

TEL AVİV - İsveç’in en çok satan gazetesi Aftonbladet, İsrail askerlerinin Filistinli gençleri organlarını çalmak amacıyla öldürdüğü iddiasını gündeme taşıyınca kızılca kıyamet koptu. Donald Boström’ün ‘Çocuklarımızın organlarını yağmalıyorlar’ başlıklı makalesi İsrail basınına yansıyınca hem İsrail hem İsveç makamları ateş püskürdü. Boström, Gazze ve Batı Şeria’da İsrail askerlerinin öldürdükleri gençlerin cesetlerini organları eksik teslim ettiğine dair Filistin iddialarına yer verdi. Bostrom, bu olaylarla geçen ay New Jersey’de haham Levy İzak Rosenbaum’un İsrail’de çalınan bir böbreği Amerikalı bir hastaya 160 bin dolara sattığı için tutuklanması arasında bağ kurdu.
Yazar, İsrail hükümeti 1992’de organ bağışı kampanyası yaparken, ortadan kaybolup beş gün sonra gece vakti ölü ve kesilip biçilmiş halde geri getirilen Filistinliler olduğu iddiasını aktarırken, 19 yaşındaki Bilal Ahmed Ganim’in aynı yıl öldürülen 133 gençten biri olduğunu yazıp şöyle dedi: “Nablus’tan Halid’in akrabaları, Cenin’de Raid’in annesi ve Gazze’de Mahmud ile Nefes’in amcaları ‘Oğullarımız kulanıldı’ diyor. Nafes’in amcası soruyor: ‘Neden gömmemiz gereken cesetleri beş gün tutuyorlar? Bedenlere ne yapılıyor? Ölüm nedeni belliyken niyee otopsi yapılıyor?” 

Türkiye de ‘bağışçı’ ülke
2000’den beri İsraillilere nakledilen böbreklerin yarısının yasadışı olarak Türkiye, Doğu Avrupa yada Latin Amerika’dan getirildiğini kaydeden yazar, “İsrail yetkililer farkında ama birşey yapmıyor” dedi. Yazıyı Ortaçağ’da Hıristiyanların, Yahudilerin kanları için Hıristiyan çocukları öldürdükleri iddialarına benzeten İsrail hükümeti sert tepki verdi. Basın sözcüsü Daniel Seaman, “İğrenç anti-semitizm kampanyası” derken, İsrail İsveç’e protesto notası veriyo. ‘Anti-semitist’ ithamını reddeden Bonström ise, sadece iddialara dikkat çekmek istediğini belirtti. (Dış Haberler)