İsrail Ramallah'ta Filistinli avına çıktı

İsrail ve Filistin liderlerinin pazar yapılması planlanan görüşmesi öncesi İsrail, kutsal topraklarda Filistinli avına çıktı.

KUDÜS - İsrail ve Filistin liderlerinin pazar yapılması planlanan görüşmesi öncesi İsrail, kutsal topraklarda Filistinli avına çıktı. 100 araçlık İsrail güçleri Ramallah'ta Filistin askeri istihbarat karargâhı ve yanındaki binayı basıp 60 kişiyi esir aldı. Karargâhı silahla tarayıp el bombası atıp giren İsrail güçleri, aranan 18 kişiyi yakaladığını duyururken, Filistin askeri istihbarat başkanı General Mecid Faraj, karargâhta 55, yan binada beş Filistinlinin gözaltına alındığını söyledi. Faraj, askerlerin karargâhtaki silahları ve diğer malzemeleri yağmaladığını kaydetti. İsrail ordusu ayrıca Batı Şeria'daki diğer baskınlarda 13 Filistinliyi yakaladı. İsrail polisi de Kudüs'te halka hitabında şiddeti teşvik ettiği için İsrail'deki İslami Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah'ı gözaltına aldı.
Tüzmen, Fas Kapısı'nı ziyaret etti
Bu arada Türkiye-İsrail karma ekonomi komisyonu toplantılarına katılmak üzere İsrail'e giden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dün İsrail'in Fas Kapısı'ndaki inşa çalışması nedeniyle kriz konusu olan kutsal Kudüs kentindeki Harem üş-Şerif'i ziyaret edip Kubbet üs-Sahra'da namaz kıldı, yetkililerden bilgi aldı. (afp, ap, aa)