İsrail sağı: Araplar Türkiye'ye gitsin

İsrail sağı: Araplar Türkiye'ye gitsin
İsrail sağı: Araplar Türkiye'ye gitsin

Hükümetin Gazze operasyonuna rağmen anketlerdeki yükselişini kesemediği ana muhalefetteki Netanyahu, çarşı pazar dolaşıp halkın nabzını tutuyor. FOTOĞRAF: AP

İsrail'de 10 Şubat seçimi öncesi aşırı sağ rüzgârı eserken, Türkiye de malzeme oluyor. Likud lideri Netanyahu, 'Hamas'ı yok edeceğim' derken, başını Lieberman'ın çektiği aşırı sağın vaadi Arapları sürmek. Vekil adayı Ben-Ari, Arapların Venezüella veya Türkiye'ye yollanmasını önerdi

KUDÜS - İsrail’de 10 Şubat erken seçimine doğru aşırı sağ rüzgârı sert eserken, kampanyalarda Türkiye’nin adı geçiyor. İsrail’deki havayı Araplara atıfla bilbord ve otobüslere yapıştırılan ‘Sadık olmayana vatandaşlık yok’ sloganları yansıtıyor. Sloganın üstünde profili görülen kişi ise Filistinliler için ‘böcek’ deyip tüm Arap vatandaşların sürülmesini isteyen aşırı sağcı Evimiz İsrail partisinin lideri Avigdor Lieberman. Anketlere göre seçimden en büyük kazanımla çıkacak Evimiz İsrail kimle koalisyona giderse hükümeti o kuracak. Evimiz İsrail ile aynı çizgideki Ulusal Birlik’in adaylarından Michael Ben-Ari’nin seçim vaadi de, Arapları Gazze operasyonuna en sert tepkiyi göstermiş Venezüella ile Türkiye gibi ülkelere sürmek.
İsrail’de 1984’te meclise giren, ama iki yıl sonra yasadışı ilan edilen ırkçı Kah örgütünün lideri haham Meir Kahane’nin takipçisi Ben-Ari, Kahane’nin Arapların gönüllü ya da zorla sürgüne gönderilmesi kampanyasının haklılığını savundu. Küresel finansal kampanyayla İsrailli Arapların Türkiye veya Venezüella gibi ülkelere yerleştirilmesi için insani koridor açılmasını, toplanacak paranın da bu ülkelerdeki uyum için kullanılmasını öneren Ben-Ari, bunun ‘zalimlik ya da ırkçılık’ olmadığını savundu. Anketlere göre vekil seçilebilecek Ben-Ari, pek çok siyasinin Kahane’nin politikalarını savunduğuna dikkat çekti: “Lieberman, iki sandalye daha kazanmak için Kahane gibi davranıyor. Ana muhalefetteki Likud partisinden Limor Livnat da öyle. Herkes daha önce tabu olan İsrailli Araplar sorununa çözüm ihtiyacının farkında.”

‘Haider misali boykot etmeniz gerek’
Nitekim Moldova doğumlu Lieberman, İsrail’de kalacak Arapların Yahudi devletine sadakat yemini zorunluluğu vaat ediyor. İmzayı reddedenlerin oy verme ve seçilme haklarını yitirmesini savunan Lieberman, Arapların orduya katılmayı reddetmeleri, ‘düşmanlarla’ temasta bulunmalarına atıfla “İsrail içerden ve dışardan çifte terörist saldırı altında. İçerden terörizm hep dışardakinden daha tehlikelidir” diyor. İsrail nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan Araplar, 129 vekilli mecliste 12 vekile sahip. 
Dün anketler eski başbakanlardan Benyamin Netanyahu liderliğindeki Likud’un 27, hükümetin büyük ortağı Kadima’nın 23 vekil kazanacağını öngörürken, aradaki farkın azalması Likud’un bir vekilini Evimiz İsrail’e kaptırmasına bağlandı. Likud’un anketlerinde evimiz 17-18 vekil kazanarak üçüncü parti olurken, bazı yetkililer 20 vekile çıkabileceğine inanıyor. Bu yüzden kitlesine “Oyunuzu Lieberman’a atarsanız, Kadima lideri Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yi başbakan yaparsınız” mesajı veren Likud, dün bilbordlara ‘Büyük bir Likud istikrarlı hükümet demektir’ sloganını taşıdı. Aşırı dinci Şaş’ı hükümete katmakta kararlı Likud’da, yönetim sisteminin değiştirilmesiyle medeni nikahın kurumsallaştırılmasını savunan ve Arapları sürme adına Doğu Kudüs’ün Arap varoşlarının Filistin devletine verilmesine razı gelebileceğinin işaretlerini veren Lieberman’ın Livni ile koalisyon kurabileceği kaygısı var. Arap vekillerden Ahmed Tibi ise, uluslararası topluma meydan okudu: “Liberman iktidar olursa, Haider yüzünden Avusturya’ya yaptığınız gibi İsrail’i boykot etmeniz gerek.”
Dün Gazze’den atılan roketlerin düştüğü yerleri ziyaret eden Netanyahu, hükümeti eleştirip “Gazze’deki savaş erken bitti. Seçilirsem Hamas’ı ezeceğim” diye konuştu. Yerleşim Bakanı Zeev Boim de “Roket atışını durdurmanın tek yolu Hamaslı Başbakan İsmail Haniye’yi öldürmek” dedi. (Dış Haberler)