İsrail sağı kararsızların peşinde

İsrail sağı kararsızların peşinde
İsrail sağı kararsızların peşinde

Livni seçim kampanyası çerçevesinde gece kulüplerinde DJ?lik de yapıyor. Hatta transseksüel şarkıcı Dana ile birlikte sahneye çıktı.

Yarın erken seçimler için sandığa giden İsrail tam sağa çark etmiş görünüyor. Aşırı sağcı Lieberman her kesimden seçmeni cezbederken, birincilik için yarışan Netanyahu ile Livni yüzde 20 oranında kararsız seçmeni cezbetme çabasında

KUDÜS - İsrail 1300 Filistinlinin öldüğü 22 günlük Gazze operasyonu sonrası yarın erken seçime giderken, ibre tam sağa çark etmiş vaziyette. Kararsız seçmenin oranı yüzde 20’yi bulurken, cuma son anketler şöyleydi: 120 sandalyeli mecliste ana muhalefetteki sağcı parti Likud 25-27, hükümetin büyük ortağı merkez sağdaki Kadima 23-25, aşırı sağcı Evimiz İsrail 18-19 sandalye alırken, hükümetin küçük ortağı İşçi Partisi dördüncü gelecek.
Evimiz İsrail’in Moldova göçmeni lideri Avigdor Lieberman, İsrailli Araplara yönelik ‘Ya sev ya terk et’ politikasını sadakat yemini etmeyenleri vatandaşlıktan atma vaadine vardırdı. Lieberman her kesimden hayal kırıklığı içindeki seçmenleri cezbettiğinden, eski başbakanlardan Benyamin Netanyahu (Bibi) liderliğindeki Likud ile kadın Dışişleri Bakanı Tzipi Livni liderliğindeki Kadima arasındaki fark azaldı. Hatta solcu, laik, görece barışçı Meretz partisine oy veren gençler bile “Siyah-beyaz bakıyor, Hamas’la onların anlayacağı dilden başa çıkabiliyor” diyerek Lieberman’a meylediyor. Bir çiçekci “Lieberman her eyleme karşılık bir bedel koyuyor. Bir roket atarlarsa, caddelerinden birini haritadan sileceğiz. Onlar barbarlık dilinden anlıyor. Barış istiyorsanız bunun için en kötü kişi Lieberman. Ama bugünkü durumda o en iyi umudumuz” görüşünü dile getirdi.
Dün Gazze’den İsrail’in güneyine roket atılırken, Bibi “Benim hükümetimde silah kaçakçılığı, bir gün Tel Aviv’e ulaşabilecek roketler olmayacak. Kudüs bir daha bölünmeyecek ve Golan düşmeyecek. Kadima kazanırsa, Golan’ı terk edeceğiz” dedi. Lieberman’ın yardımcısı, “Ama Ortadoğu barışı için yol haritası ile Golan’dan çekilmeye yönelik tüm müzakereleri reddeden hükümete katılırız” şartı koştu. Livni, Başbakan Ehud Olmert’in Filistinliler ve Türkiye arabuluculuğunda Suriyelilerle ulaştığı noktaları reddedip, “Her başbakan kendi yolunu çizer ve onun yolu benim tercihim değil. Benim bu tekliflerle bağım yok” dedi. Livni’nin müttefiki Maliye Bakanı Roni Bar-On, “Lieberman ile ittifak ihtimalini dışlamıyoruz. O büyük bir siyonist” diye ekledi. 

Kadınlar Livnici
Kararsız seçmenin yarısından çoğunu oluşturan kadınlar Livni’ye meyilli. Cuma İsrail’in dört yanından kadınlar Kudüs’teki Ağlama Duvarı’nda kadın liderin zaferi için dua etti. Ardından ‘Beyler, artık bir hanımefendinin vakti geldi’ mitinginde DJ’lik yapan Livni, Eurovision galibi transseksüel şarkıcı Dana International ile dans etti. Dana’nın şarkılarını ithaf ettiği Livni “İsrail’in dünyadaki yüzü artık bir kadın olacak” dedi. (afp, Telegraph)