İsrail saldırısına çocuklar da kurban

İsrail ordusunun dün Filistin'de Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nin doğusundaki Secaiye ve Han Yunus'a düzenlediği hava destekli operasyonlarda...

GAZZE - İsrail ordusunun dün Filistin'de Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nin doğusundaki Secaiye ve Han Yunus'a düzenlediği hava destekli operasyonlarda, biri çocuk 14 Filistinli öldü, 40 kişi de yaralandı. Böylece Gazze dün, Hamas'ın Fetih'ten önce davranıp kontrolü ele geçirmesinden bu yana en ölümlü gününü yaşadı.
Secaiye'ye buldozer ve tanklarla giren İsrail askerleriyle Filistinli militanlar arasındaki çatışmalarda dokuz Filistinli öldü. Uçaklardan atılan bir füzenin bir eve isabet etmesi sonucu 11 yaşında bir çocuk hayatını yitirdi. Operasyonlarda, iki sivilin yanı sıra beşi İslami Cihad, ikisi Hamas ve ikisi El Aksa Şehitleri Tugayı'ndan olmak üzere yedi militan öldü. Yedisi ağır olmak üzere 20 kişi de yaralandı. Han Yunus'ta da İsrail askerleriyle Filistinli militanlar çatıştı. Bir İsrail uçağının hedef aldığı araçtaki iki İslami Cihad militanı öldü. Ölenlerden Raed Fennuna'nın İslami Cihad'ın Kudüs Tugayları'nın liderlerinden olduğu belirtildi. Öte yandan 12 Mart'ta BBC muhabiri Alan Johnston'ı kaçıran İslam Ordusu'nun iki üyesi de kaçırılırken, örgüt olaydan Hamas'ı sorumlu tuttu.